برنامه ویژه "نوبت شما" درباره آینده سیاسی کردستان عراق

بی‌بی‌سی فارسی قصد دارد در برنامه ویژه "نوبت شما" درباره آینده سیاسی کردستان عراق و تاثیر حضور داعش بر کردها در منطقه خاورمیانه، بحثی به زبان کردی و فارسی برگزار کند. این برنامه روز دوشنبه در شهر اربیل عراق برگزار خواهد شد و در صورت تمایل، می توانید به صورت حضوری در آن شرکت کنید. برای شرکت در این برنامه با ما ایمیل بزنید: shoma@bbc.co.uk

در 6 ماه گذشته پیشمرگ‌ های کرد با کمک آمریکا و برخی دیگر از کشورهای غربی به دفاع از مناطق کردنشین در مقابل حملات گروه موسوم به دولت اسلامی داعش پرداختند. آنها علاوه بر حفظ شهرهای کلیدی منطقه خود، به ایزدی های اسیر و کردهای مدافع کوبانی در شمال سوریه هم کمک رساندند.

شما نقش و عملکرد کردها را در مبارزه با داعش چطور ارزیابی می کنید؟

اگر در مناطق کردنشین عراق زندگی می کنید، تاثیر اتفاقات اخیر بر زندگی شخصی شما چه بوده است؟

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق، در ژوییه سال ۲۰۱۴ همراه با تشدید بحران در منطقه، در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی اعلام کرده بود: "عراق در حال حاضر تجزیه شده و استقلال از این کشور حق طبیعی کردها است.از این به بعد، ما کتمان نخواهیم کرد که استقلال هدف ما است."

اما در ماه جاری، هیئت رئیسه مجلس محلی کردستان عراق با صدور بیانیه ای، تلاش حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) برای تشکیل دولت خودگردان در منطقه سنجار را گامی در جهت بازگشت به دوران جنگ داخلی و "پاشیدن تخم تفرقه" میان مردم کرد دانسته است.

شما آینده سیاسی کردستان عراق را با توجه به اتفاقات سیاسی اخیر و حضور داعش در منطقه چطور ارزیابی می کنید؟ چه نقشی برای کردستان عراق در راستای برقراری ثبات یا تشدید تنش در منطقه قایل هستید؟

فکر می کنید اختلاف نظرهای موجود میان گروه های مختلف کرد در این منطقه، چه تأثیری بر چشم انداز سیاسی کردستان عراق خواهد داشت؟

اما نزدیک شدن کردستان عراق به آمریکا و غرب در جریان حملات مشترک به نیروهای داعش از یک سو، و همچنین موضع دولت ترکیه در قبال اتفاقات منطقه از جمله حملات داعش به کوبانی و سایر مناطق کردنشین، تحلیل های گوناگونی را درارتباط با آینده سیاسی منطقه به همراه داشته است.

فکر می کنید موضع دولت ترکیه نسبت به حملات داعش به مناطق کردنشین عراق و سوریه چه تبعاتی می تواند به همراه داشته باشد؟

نزدیک شدن نیروهای کرد به غرب، در پی کمک هایی که آمریکا و متحدانش به کردها کردند را چطور ارزیابی می کنید؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.