آیا شما لباس دست دوم می‌خرید؟

حق نشر عکس

بازار لباس‌های دست دوم تقریبا در همه جای دنیا رونق دارد. هر سال در سراسر جهان چهار میلیارد و سیصد میلیون دلار لباس‌های دست دوم خریداری می‌شود. مغازه‌ها و بازارهای "تاناکورا" تا بازارهای هفتگی شهرهای مختلف ایران،‌ به ویژه شهرهای مرزی ایران بیشتر محل عرضه لباس‌های دست دوم است. درمناطق مختلف افغانستان هم بازارهای مخصوصی به فروش لباس‌های دست دوم اختصاص دارد، که مشتریان زیادی هم دارد. در بریتانیا هم مغازه های خیریه لباس‌های دست دومی را که از مردم جمع آوری می‌کنند، به قیمت خیلی ارزان به فروش می‌رسانند تا عواید آن را به مصارف خیریه برسانند.

آیا خرید و فروش لباس دست دوم در جایی که شما زندگی می‌کنید هم رواج دارد؟

آیا خودتان هم تجربه یا مشاهده‌ای از خرید لباس دست دوم داشته اید؟ آیا پیش آمده که از فروشگاه‌های لباس دست دوم، با پول کم، لباس مورد علاقه‌تان را به دست آورده باشید؟

هر ساله هزاران نفر در بریتانیا لباس‌های استفاده شده شان را به موسسات خیریه اهدا می‌کنند. برخی موسسات کیسه‌های پلاستیکی مخصوصی داخل صندوق پست منازل می اندازند و در روزهای مشخصی اقدام به جمع آوری وسایل و پوشاک دست دوم می‌کنند. درایران هم از قدیم اهدای لباسهای دست دوم به افراد نیازمند جامعه مرسوم بوده است و امروزه موسسات خیریه‌ای هستند که این لباس‌ها را جمع آوری می‌کنند. انگیزه افراد برای اهدای لباس‌های کهنه و خریدن این گونه لباس‌ها تا حدودی متفاوت است. ارزان بودن قیمت این لباس‌ها،‌ جلوگیری از به هدر رفتن منابع طبیعی، نیکوکاری و کمک به خیریه ها و حتی علاقه به مدل‌های قدیمی لباس می‌تواند از دلایل برخی برای خرید پوشاک دست دوم باشد.

شما لباس‌های دست دوم خودتان را چکار می‌کنید؟

به نظر شما مشتریان لباس‌های دست دوم چه کسانی هستند؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در فرم نظرخواهی زیر بنویسید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.