تأثیر مهاجرت گسترده از افغانستان، بر حال و آینده این کشور چیست؟

اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان، در مصاحبه اخیرش با یلدا حکیم، خبرنگار بی‌بی‌سی، به مهاجرت خیل عظیمی از شهروندان افغان و پناه جستنشان در کشورهای اروپایی اشاره کرد و از این بابت اعلام نارضایتی کرد.

او در این مصاحبه ضمن اذعان به فقر اقتصادی جامعه افغانستان گفت کسانی که می‌روند، داوطلبانه تصمیم به ترک کشور می‌گیرند، مبلغ زیادی بالغ بر سی‌هزار دلار خرج می‌کنند و با این کار یک قرار داد اجتماعی (که تلاش برای بازسازی کشور و جامعه است) را نقض می‌کنند.

نظر شما درباره حرف‌های آقای غنی چیست؟ به نظر شما عامل اصلی فرار پناهجویان افغان از افغانستان و تاثیر دراز مدت آن چیست؟

به نظر شما مسئولیت جان آدم هایی که از افغانستان برای پناهندگی و مهاجرت به اروپا جانشان را به خطر می اندازند با کیست؟ به نظر شما این موج مهاجرت چقدر آنطور که آقای غنی می گوید "داوطلبانه" است؟پ

پیش از آنکه در سال ٢٠١٤ سوریه درگیر جنگ شود، افغانستان در سه دهه گذشته، مبدا بیشترین تعداد پناهجویان به کشورهای جهان بوده‌ است. در سال ٢٠١٥ حدود ٢٠ درصد پناهجویانی که وارد اروپا شدند، افغان بودند.

پیش‌تر، وزارت داخله افغانستان خواسته بود که کشورهای اروپایی پناهجویان افغان را وادار به بازگشت به افغانستان نکنند اما بعد مقامات افغانستان با دولت آلمان در مورد بازگرداندن پناهندگان افغان به تفاهم رسیدند.

براساس این تفاهم، پرونده پناهندگان بررسی می‌شود و اگر دولت آلمان تشخیص دهد که جان پناهجو در کشورش در خطر نیست و او تنها برای "جستجوی زندگی بهتر" آمده ‌است، تقاضای پناهندگی او را رد می کند و پناهندگان افغانی‌ که در آلمان پذیرفته نشوند، دوباره به افغانستان بازگردانده خواهند شد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

به نظر شما آیا در بین پناهجویان کسانی هستند که رفتنشان از افغانستان موجه نباشد؟

آقای غنی در مصاحبه با یلدا حکیم به مهاجرت افراد تحصیلکرده اشاره کرد و گفت: "پانصد و چهل و نه مرد و زن از دانشکده نظامی فارغ‌التحصیل شده‌اند که به دفاع از کشور متعهدند؛ اما بقیه که ما ده‌ها یا حتی صد‌ها میلیون خرجشان (خرج تحصیل) کرده‌ایم با مشاهده کوچکترین سختی از کشور می‌روند."

آقای غنی تصریح کرد که اگر بهترین‌های یک کشور بگریزند، کشور دوام نمی‌آورد و گفت: "هدف من این است که مردمم با احترام و امید زندگی کنند والبته برای رسیدن به هدف تلاش کنند."

به نظر شما آیا در شرایط کنونی افغانستان امکان عملی تحقق این خواسته آقای غنی وجود دارد؟

به نظر شما راه برای بازگشت این مهاجران برای بازسازی افغانستان چقدر باز است؟ مسئولیت دولت افغانستان در این رابطه چیست؟

اگر جمعیت تحصیلکرده افغانستان را ترک کنند، تأثیر آن بر جامعه چه خواهد بود؟

اگر مایلید در برنامه نوبت شما شرکت کنید می‌توانید اطلاعات تماس خود را برای بی‌بی‌سی فارسی بفرستید تا با شما تماس گرفته شود.

تماس با نوبت شما:

شماره‌های تلفن‌: ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۷ و ۰۰۴۴۲۰۷۷۶۵۰۰۷۸

پیامک: ۰۰۴۴۷۸۹۴۶۲۱۱۱۹

ایمیل: shoma@bbc.co.uk

فیسبوک: facebook.com/bbcshoma

توییتر: bbcshoma@

همچنین می توانید دیدگاه‌های خود را در این باره در بخش نظرات بگذارید تا در برنامه نوبت شما مطرح شود.