علی لاریجانی از ارائه طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش به هیئت رئیسه خبر داد

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

علی لاریجانی رئیس مجلس ایران

کمتر از یک هفته پس از شروع سال تحصیلی جدید، علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران می‌گوید که طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش به هیئت رئیسه ارائه شده است.

آقای لاریجانی امروز هفتم مهرماه (۲۸سپتامبر) گفت که درخواست استیضاح پس از متقاعد نشدن طراحان، یکشنبه گذشته به هیئت رئیسه مجلس ارائه شد و این هیئت باید زودتر آن را اعلام وصول می‌کرد.

مدت کوتاهی پس از اظهارات آقای لاریجانی، محمدعلی وکیلی از اعضای هیئت رئیسه مجلس به خبرگزاری ایسنا گفته است که طرح این استیضاح که امروز به هیئت رئیسه تقدیم شد حداقل تا روز یکشنبه اعلام وصول نمی‌شود.

امضاهای این طرح بیشتر از یک ماه پیش جمع شده بود و شماری از نمایندگان اواخر مرداد ماه از تصمیم خود برای استیضاح وزیر آموزش و پرورش خبر داده بودند.

حسین مقصودی، نماینده سبزوار در مجلس پیش از این احتمال داده بود که در صورت نهایی شدن طرح استیضاح، آقای فانی موفق به حفظ سمت خود نشود.

در صورتی که طرح استیضاح آقای فانی قطعی شود، این اولین استیضاح یک وزیر دولت در دهمین دوره مجلس است که از اوایل خرداد ماه امسال (حدود ۴ماه پیش) دوره قانونگذاری خود را آغاز کرده است.

علت طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش پیش از این "تحمیل هزینه های آموزشی به شهروندان و کاهش کیفیت آموزش در مدارس" توصیف شده بود.

علی اصغر فانی در تیرماه سال گذشته از سوی مجلس نهم استیضاح شد، اما مجددا رأی اعتماد نمایندگان را کسب کرد و به کار خود ادامه داد.

بیشترین استیضاح‌ در طول مجالس ایران به گفته غلامرضا تاجگردون از نمایندگان اصلاح طلب مجلس، مربوط به استیضاح وزیر آموزش و پرورش است.