حکم ۱۶ سال زندان نرگس محمدی تأیید شد

نرگس محمدی

منبع تصویر، Public Domain

توضیح تصویر،

نرگس محمدی

دادگاه تجدید نظر استان تهران حکم اخیر نرگس محمدی، فعال حقوق بشر ایرانی را تأیید کرده است. شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی، خانم محمدی را به جرم تاسیس و عضویت در جمعیت لگام (گروهی برای لغو مجازات اعدام) به ۱۰ سال حبس، و برای تبلیغ علیه نظام، اجتماع و تبانی و اقدام علیه امنیت ملی، مجموعا به شش سال دیگر حبس محکوم کرد.

مطابق قوانین ایران خانم محمدی باید ۱۰ سال را در زندان بگذراند.

کانون مدافعان حقوق بشر ایران، که نرگس محمدی عضو آن بوده است، گزارش کرده که وکلای خانم محمدی قصد داشتند مدارک جدیدی را به دادگاه تجدید نظر ارائه کنند اما "دادگاه تجدید قبل از دریافت مدارک، حکم خود را صادر کرده است."

تقی رحمانی، همسر نرگس محمدی، پیش از این گفته بود که خانم محمدی "موسس" جمعیت لگام نبوده و تنها در آن عضویت داشته است.

سازمان گزارشگران بدون مرز تایید حکم خانم محمدی را محکوم کرده است.

گزارشگران بدون مرز می‌گوید در دیدار کریستف دولوار، دبیر اول این سازمان، با شیرین عبادی، خانم عبادی نیز علیه حکم خانم محمدی موضع گرفته است.

خانم عبادی گفته است: "تنها جرم نرگس دفاع از حقوق بشر در کشوری است که این حقوق را پایمال می‌کند. این حکم ناعادلانه دستگاه قضایی را محکوم می‌کنم."

نرگس محمدی در جریان سرکوب اعتراضات انتخاباتی سال ۱۳۸۸ بازداشت و به شش سال زندان محکوم شد. او مدتی پس از انتقال به زندان به دلیل ابتلا به بیماری فلج عضلانی، با توصیه پزشکان با حکم عدم تحمل کیفر از زندان آزاد شد.

خانم محمدی در سال ۱۳۹۲ با کاترین اشتون، مسئول وقت سیاست خارجی اتحادیه اروپا، دیدار کرد و این دیدار انتقاد شدید محافظه کاران ایرانی را برانگیخت.

او مجددا در سال ۱۳۹۳ بازداشت شد. خانم محمدی چندی پیش در اعتراض به عدم امکان تماس تلفنی با فرزندانش اعتصاب غذا کرد که این کار او حمایت‌های زیادی را برایش به دنبال داشت.