صالحی: پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری تهدیدی برای برجام نیست

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در وین به سر می برد

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران که به اتریش سفر کرده، گفته دونالد ترامپ با پیروزی احتمالی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، نمی تواند برجام را بر هم بزند.

آقای صالحی برای شرکت در مجمع عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی که مقر آن در وین پایتخت اتریش است به این کشور سفر کرده و امروز در آکادمی دیپلماتیک وین سخنرانی کرده است.

او گفته اگر آقای ترامپ به ریاست جمهوری برسد "فکر می کنم بر اساس حقایق موجود رفتار کند".

آقای ترامپ در اولین مناظره انتخاباتی‌اش برجام را یک "موافقتنامه وحشتناک" خواند و از ایران پیش از توافق به عنوان کشوری یاد کرد که "داشت سقوط می‌کرد، اقتصادش آنقدر خراب بود و نزدیک بود زیر فشار تحریم‌ها خفه شود" اما بر اثر توافق برجام "احتمالا در آینده نزدیک به یک قدرت بزرگ تبدیل خواهد شد."

علی اکبر صالحی که به عنوان رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نقشی محوری در مذاکرات فنی برجام داشته در اشاره به اظهارات آقای ترامپ گفته است "شما می توانید حرف های زیادی بزنید، شعار بدهید اما سرانجام مجبورید که واقعیت را بپذیرید.

آقای صالحی گفته است که در توافق برجام سازوکارهای لازم برای مواجهه با احتمال نقض آن پیش بینی شده است.

او گفته تصور نمی کند توافق جامع هسته ای با گروه ۱+۵ با تهدیدی جدی از سوی آقای ترامپ مواجه شود هر چند احتمال داده است که ممکن است اجرای آن در برخی امور با کندی هایی رو به رو شود.

رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری آمریکا از یکشنبه هفته جاری با شروع مناظره میان هیلاری کلینتون نامزد حزب دمکرات و دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوری خواه وارد مرحله جدی تری شده است.

توافق برجام یکی از موضوعات مهم در اولین مناظره بود.

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا هشتم نوامبر (۱۸ آبان) برگزار می شود.