روزنامه‌های صبح تهران: پشت درهای بسته چه می‌گذرد؟

  • فرج بال افکن
  • بی‌بی‌سی

روزنامه‌های چاپ ایران در روز پنجشنبه هشتم مهر ۱۳۹۵، دیدارهای وزرای نفت و انرژی ایران و عربستان سعودی را در حاشیه اجلاس نفتی الجزایر، غیرمنتظره دانسته و گزارش و تحلیلی در این باره به چاپ رسانده‌اند.

منبع تصویر، Etemad

نه دوباره ایران

روزنامه اعتماد در گزارشی نوشته که فریز نفتی بالاخره برای دومین بار وزرای نفتی را گردهم آورد تا با تصمیم‌گیری در خصوص طرح الجزایری فریز نفتی، بازار نفت را مدیریت کنند. خبرها تا ساعت‌های پیش از برگزاری نشست هم حکایت از توافقی داشت که طی آن تولیدکنندگان با کاهش عرضه نفت خود به بازار، به افزایش قیمت نفت کمک می‌کنند. البته براساس آخرین رایزنی‌ها تا پیش از انتشار اخبار اصلی از داخل نشست، حکایت از چراغ سبزی داشت که عربستان به ایران دارد. به این ترتیب گامی دیگر برای اجرای فریز نفتی برداشته شد. اما از دل نشست توافقی بیرون نیامد و بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران هم گفته که انتظار نداشته در این نشست توافقی حاصل شود.

به نظر گروه اقتصادی روزنامه اعتماد، متعاقب اظهارات آقای زنگنه، وزیر انرژی عربستان هم مستثنی شدن ایران از اجرای طرح فریز نفتی را پذیرفت. او پس از دیدار دوجانبه با بیژن زنگنه که به وساطت روسیه برگزار شده بود، گفت که دیدگاه‌ها در حال نزدیک شدن به یکدیگر است.

منبع تصویر، farhikhtegan

پشت درهای بسته چه می‌گذرد؟

بهاران آزادی در روزنامه فرهیختگان، دیدار ناگهانی وزیر امور خارجه ایران با همتای ترک خود در آنکارا را مشابه سفر ناگهانی اخیر مولود چاووش اوغلو دانسته که چندی پیش در مسیر هند، به تهران سفر کرد.

به نظر نویسنده این گزارش، آنچه آقای ظریف را به آنکارا کشانده، همان تحولات خاورمیانه و خاصه بحران سوریه است. کودتای اخیر در ترکیه اگرچه ناکام ماند اما گویی سران آن کشور را دچار تحولات بسیار کرده است. چرا که از آن زمان تاکنون ترکیه تلاش می‌کند در خصوص حل بحران‌های منطقه‌ای در زمین روس‌ها بازی کند و حمایت ایران را هم به همراه داشته باشد. موضوعی که انتقاد کسانی را هم به همراه داشته و سران ترکیه را به در پیش گرفتن سیاست دوگانه متهم می‌کنند.

خانم آزادی برای یافتن تحلیل این موضوع با رحمان قهرمان‌پور، کارشناس مسائل ترکیه گفت‌وگو کرده که معتقد است سیاست دوگانه‌ای وجود ندارد، چرا که ترکیه در خصوص کردهای کشورش با ایران و عراق و در مورد داعش هم با اروپا، آمریکا و بازهم ایران منافع مشترک دارد و چنین رفتاری طبیعی است.

منبع تصویر، javan

حشد شعبی آماده فتح موصل

روزنامه جوان در گزارشی نوشته که به رغم نقشه‌های آمریکا برای حذف نیروهای مردمی در سوریه و عراق، هم‌اکنون ارتش سوریه وارد بخش‌هایی از حلب شده و حشد الشعبی هم آماده فتح موصل می‌شود. گزارش این روزنامه حاکیست که با تنگ‌تر شدن حلقه محاصره مناطق تحت کنترل گروه‌های تروریستی در شرق حلب، کشورهای حامی مخالفان موشک‌های جدیدی را به دست شورشیان رسانده‌اند تا بدین طریق مانع شکست کامل آنها شوند.

در ادامه این گزارش آمده که در شرایطی که به شروع ساعت صفر عملیات نیروهای عراقی برای آزادسازی موصل، مرکز خلافت خودخوانده داعش، نزدیک می‌شویم، کارشکنی‌های واشنگتن برای ایجاد اختلاف در مسیر عملیات همچنان ادامه دارد.

منبع تصویر، Shahrvand

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

اپ استور به روی ایرانی‌ها باز شد

مائده امینی در گزارش روزنامه شهروند، نوشته که اپل محدودیت نصب اپلیکیشن برای کاربران ایرانی را لغو کرد؛ خبری که دیروز به سرعت برق و باد در تمامی خبرگزاری‌ها منتشر شد. البته این بار اولی نیست که رسانه‌های ایرانی از لغو تحریم اپ استور اپل و سایر خدمات این کمپانی آمریکایی به کاربران ایرانی خبر می‌دهند و مدتی بعد این لغو محدودیت، نقض می‌شود. اما کاربران ایرانی از دیروز قادر به بارگذاری اپلیکیشن از اپ استور اپل شدند.

ابراهیم درستی، رئیس اتحادیه فروشندگان دستگاه‌های صوتی و تصویری علت قطع و وصلی‌های مدام اپ استور را کارشنکنی‌های آمریکا بیان کرده و به شهروند گفته که این کارشکنی‌ها خیلی نمی‌تواند ادامه دار باشد و به زودی این مشکل کاملا رفع می‌شود.

در ادامه گزارش شهروند از جمله آمده که در شرایطی آیفون ۷ پلاس در فروشگاه‌ها و سایت‌های ایرانی تحت عنوان نوبرانه با قیمت ۱۱ میلیون تومان به فروش می‌رسد که قیمت نهایی آن در سایت اپل تنها ۸۴۹ دلار است. غلامحسین کریمی خراسانی، رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی در گفت‌وگو با شهروند از مردم خواسته که تا این گوشی به صورت رسمی وارد بازار نشده از خرید آن خودداری کنند.

این گزارش حاکیست که ایران سالانه بین ۱۲ تا ۱۴ میلیون واردات گوشی تلفن همراه دارد که سهم اپل از این بازار حدود ۱۵ درصد است.

منبع تصویر، Shargh

مستقیم بهشت

روزنامه شرق خبر داده که جامعه روحانیت مبارز برای نخستین بار در تاریخ سیاسی جمهوری اسلامی ایران وارد انتخابات شوراهای شهر می‌شود. در ابتدای گزارش این روزنامه آمده است که این مسیر انتخاباتی یک سال آینده اصولگراهاست. با قطعی شدن عدم ورود احمدی‌نژاد به انتخابات سال آینده ریاست جمهوری و محتمل شدن تمدید ریاست جمهوری حسن روحانی، ظاهرا اصولگراها به این نتیجه رسیده‌اند که توجه اصلی خود را از انتخابات ریاست جمهوری به انتخابات شوراهای شهر معطوف کنند.

به نوشته این گزارش، شوراهای شهر دورخیز خوبی برای تسخیر انتخابات ۱۴۰۰ ریاست جمهوری است و فرصت کافی را هم برای ساختن چهره‌های رای آور، به اصولگراها خواهد داد؛ شاید دوباره اقبال رو کند و از بهشت به پاستور بروند.

منبع تصویر، Taddol

نقطه اتصال را زودتر بیابیم

حامد واحدی، عضو هیات رئیسه اتاق تهران، مقاله خود را در روزنامه تعادل با این پرسش آغاز کرده که آیا کسب و کار، معیشت و زندگی امروز ایرانیان همان چیزی است که باید باشد؟ بی‌تردید پاسخ به این پرسش منفی است. به نظر نویسنده، پرسش اساسی دیگری هم این است که برای برون رفت از وضع ناخوشایند امروز چه باید کرد؟

آقای واحدی با برشمردن دیدگاه‌های متفاوت در این باره نوشته که به نظر می‌رسد این تنوع در گرایش‌ها، سلیقه‌ها و راه‌حل‌ها خود یکی از معضلات باشد که تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری را دشوار کرده است. باور نگارنده این است که روش، استراتژی و موضوع اجماع ملی به عنوان یک ضرورت باید در کوتاه‌ترین زمان ممکن پدیدار شود و هرچه زودتر روی آن نقطه اتصال متمرکز شویم.