صالحی: احمدی‌نژاد مذاکره محرمانه با آمریکا را اشتباه می‌دانست

محمود احمدی‌نژاد و علی‌اکبر صالحی

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

علی‌اکبر صالحی (چپ) می‌گوید محمود احمدی‌نژاد اعتقادی به مذاکره محرمانه با آمریکا نداشت

علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته است که محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران، اعتقادی به مذاکره محرمانه با آمریکا که در سال ۱۳۹۱ با اجازه رهبر ایران آغاز شد، نداشت و آن را "اشتباه" می‌دانست.

آقای صالحی در مصاحبه‌ای با تلویزیون ایران چهار شرط آیت‌الله خامنه‌ای برای این مذاکرات را یادآور شده و گفته است که شرط چهارم او این بود که رئیس جمهور به عنوان هماهنگ‌کننده میان وزارت امور خارجه و شواری عالی امنیت ملی عمل کند.

به گفته آقای صالحی، آقای احمدی‌نژاد به عنوان هماهنگ‌کننده میان این دو نهاد در جریان مذاکرات "ورود پیدا نکرده" و به همین دلیل هماهنگی برای مذاکرات "خیلی سخت شده بود".

چند دور مذاکره محرمانه ایران و آمریکا در اواخر دوره دوم ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد و دوره اول ریاست جمهوری باراک اوباما، در کشور عمان و با میانجی‌گری دولت این کشور انجام شد.

چهار شرط رهبر ایران برای مذاکرات محرمانه با آمریکا از زبان علی‌اکبر صالحی

  • مذاکرات فقط درباره مسائل هسته‌ای باشد و سیاسی نشود
  • سریع به جمع‌بندی برسد و مانند مذاکرات قبلی با ۱+۵ "بی‌‍رمق نباشد
  • آمریکا حق غنی‌سازی ایران را به رسمیت بشناسد
  • رئیس جمهور هماهنگ‌کننده وزارت امور خارجه و شورای عالی امنیت ملی در جریان مذاکرات باشد

رهبر ایران این مذاکرات را به وزارت امور خارجه سپرد که پیشنهاد اولیه آن را مطرح کرده بود. در آن زمان علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه بود.

به گفته آقای صالحی، محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور وقت، که در آن زمان مذاکره محرمانه با آمریکا را "اشتباه" می‌دانسته نه مانع مذاکرات شده و نه مشوق آن بوده است.

آقای صالحی گفته است که در جریان آن مذاکرات درخواست‌های آمریکایی‌ها متفاوت بود و نوعی "آمادگی" از طرف آنها وجود داشت که اگر در آن زمان این گفت‌وگوها نتیجه می‌داد "به این شرایط نمی‌افتاد. اصلا جور دیگر شد و ابعادش بسیار وسیع شد".‌

بعد از ریاست جمهوری حسن روحانی در سال ۱۳۹۲ مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ در سطح وزرای خارجه از سر گرفته شد و بعد از دو سال گفت‌وگوهای فشرده، دو طرف اواسط تابستان گذشته توافق جامع هسته‌ای ایران را امضا کردند.

+بیشتر بخوانید: مذاکراتی که میان ایران و آمریکا در عمان انجام شده بود، 'برای روحانی باور پذیر نبود