ایران: هیچ شرطی برای گسترش روابط با آلمان نمی‌پذیریم

وزارت امور خارجه

منبع تصویر، mfa.ir

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است هیچ شرطی را برای گسترش روابط با آلمان نمی‌پذیرد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران این سخنان را در واکنش به مصاحبه زیگمار گابریل، وزیر اقتصاد و معاون صدراعظم آلمان با نشریه اشپیگل بیان کرد که گفته بود روابط ایران و آلمان زمانی عادی خواهد شد که ایران موجودیت اسرائیل را به رسمیت بشناسد.

او افزود مناسبات دو کشور "بر پایه منافع و احترام متقابل"است و ایران دخالت هر گونه عامل ثالث را کاملا مردود و مخل روابط دو جانبه می‌داند.

آقای گابریل که قرار است فردا، یکشنبه به ایران سفر کند، روز جمعه به اشپیگل گفت که در جریان این سفر دو روزه، نقش ایران در سوریه و وضعیت حقوق بشر در این کشور مطرح خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران مطرح شدن مساله حقوق بشر در ایران از سوی وزیر اقتصاد آلمان را "نامربوط" خوانده و گفته است ایران به هیچ کشوری اجازه دخالت در مسایل داخلی خود را نمی‌دهد.

این اولین بار نیست که آقای گابریل چنین شرطی را مطرح می‌کند. او پیش از این هم در جریان سفرش به تهران در سال ۲۰۱۵ چنین مساله‌ای را مطرح کرده بود که با واکنش مقام‌های ایران رو‌به‌رو شد.

آقای گابریل که معاون آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان است گفته بود "زیر سوال بردن حق موجودیت این کشور (اسرائیل) مسئله‌ای نیست که ما بتوانیم آن را قبول کنیم".

او گفته بود اگر این موضوع مورد بحث قرار نگیرد ایران نمی‌تواند در بلند مدت روابط اقتصادی خوبی با آلمان برقرار کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است این کشور دفاع از حقوق مردم فلسطین را جزء تغییر ناپذیر سیاست خارجی خود می‌داند و از آن دست نخواهد برداشت.