'شیمون پرز بزرگترین دستاوردش را جلوگیری از حمله نتانیاهو به ایران می‌دانست'

شیمون پرز نتانیاهو

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

شیمون پرز (راست) و نتانیاهو در مراسم بزرگداشت قربانیان هولوکاست در سال ۲۰۰۹

سردبیر روزنامه اسرائیلی جروزالم پست در گزارشی مدعی شده است که شیمون پرز، رئیس جمهور پیشین اسرائیل، بزرگترین دستاورد ریاست جمهوری خود را ممانعت از حمله بنیامین نتانیاهو به تاسیسات اتمی ایران می‌دانست.

استیو لیند نوشته که شیمون پرز دو سال پیش در مصاحبه‌ای این مطلب را بیان کرد اما خواست که پیش از مرگ او گزارشی در این‌باره منتشر نشود.

سردبیر جروزالم پست نوشته است شیمون پرز در پاسخ به سوالی درباره بزرگترین دستاورد ریاست‌جمهوری‌اش گفت: "جلوی حمله نتانیاهو به ایران را گرفتم."

"نمی‌خواهم وارد جزئیات بشوم اما می‌توانم به شما بگویم که او آماده حمله بود و من جلویش را گرفتم. به او گفتم عواقب حمله فاجعه‌بار خواهد بود."

شیمون پرز، که چند روز پیش درگذشت، از سیاستمداران میانه‌رو اسرائیل و عضو حزب کادیما بود و با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر راستگرای اسرائیل از حزب لیکود اختلاف نظر داشت.

مقابله با برنامه هسته‌ای ایران یکی از اولویت‌های سیاست خارجی بنیامین نتانیاهو بوده است و او تلاش بسیاری کرد تا مانع از توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی شود.

سال گذشته نواری صوتی نیز از سخنان اهود باراک، وزیر دفاع سابق اسرائیل، منتشر شد که در آن آقای باراک می‌گفت اسرائیل سه بار در آستانه حمله به ایران بوده و برای این حملات برنامه‌ریزی کرده است.