آمانو: ذخیره آب سنگین ایران اندکی از سقف توافق گذشت اما برگشت

یوکیا آمانو

منبع تصویر، Getty Images

یوکیا آمانو، مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی، می‌گوید توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی تاکنون بدون مشکل اجرا شده است، هرچند در ماه فوریه ذخایر آب سنگین ایران اندکی از سطح توافق گذشت.

آقای آمانو، که با روزنامه فرانسوی لوموند مصاحبه کرده، گفته است: "مورد کوچکی در ماه فوریه بود. ذخایر آب سنگین به اندازه خیلی اندکی از سقف توافق یعنی ۱۳۰ تن گذشت. اما بلافاصله این را با ایران در میان گذاشتیم و آنها هم همه اقدامات لازم را انجام دادند."

خبرگزاری رویترز در ماه فوریه (اسفند ۱۳۹۴) گزارش کرده بود که بنا به گزارش محرمانه آژانس ذخایر آب سنگین ایران به ۱۳۰.۹ تن رسید و از سقف توافق عبور کرد. البته کمی بعد ۲۰ تن آب سنگین از ایران خارج شد و میزان ذخایر به زیر سقف توافق رسید.

مدیرکل آژانس امروز به لوموند گفته است: "به جز این می‌توانم تایید کنم که تهران مو به مو به همه تعهداتش عمل کرده است. آنها همان کاری را می‌کنند که قولش را به جامعه جهانی دادند."

آژانس بین المللی انرژی اتمی ناظر بر اجرای تعهدات ایران در چارچوب توافق هسته‌ای با شش قدرت جهانی است و در گزارش‌های دوره‌ای خود تایید کرده که ایران به تعهداتش پایبند بوده است.

مطابق توافق ایران علاوه بر محدودیت‌هایی در توسعه تجهیزات و تاسیسات هسته‌ای، باید ذخایر اورانیوم غنی شده تا ۳.۶۷ درصد خود را زیر ۳۰۰ کیلوگرم نگه داشته و ذخایر آب سنگینش را هم زیر ۱۳۰ تن نگه دارد