ریزگردها مدارس خوزستان را تعطیل کرد

آلودگی هوا در اهواز

منبع تصویر، ISNA

بر اساس گزارشها از ایران مدارس سراسر استان خوزستان در تمامی مقاطع تحصیلی امروز یکشنبه (۱۱ مهر) تعطیل اعلام شده است.

دلیل این تعطیلی "شدت و تداوم ریزگردها" در آسمان این استان اعلام شده است.

به گزارش رسانه‌های ایران اداره کل مدیریت بحران استانداری خوزستان در اعلامیه‌ای گفته است که به منظور "حفظ سلامت" دانش‌آموزان خوزستانی تمام مقاطع تحصیلی در روز یکشنیه تعطیل است.

گزارش شده است که این تعطیلی شامل دانشگاه‌ها و ادارات دولتی خوزستان نمی‌شود.

پیشتر نیز مقامات استان ایلام در غرب ایران، اعلام کردند که ذرات گرد و غبار در هوای شهرستان مهران، دیروز شنبه (۱۰ مهر) چهار برابر و دهلران دو برابر حد مجاز بوده است.

منبع تصویر، ISNA

بر اساس همین گزارشها از ایران غلظت ریزگردها در هوای اراک در استان مرکزی بعد ازظهر دیروز (شنبه ۱۰ مهر) بیش از دو برابر حد مجازبوده است.

به گزارش خبرگزاری مهر موج جدید ریزگردها از روز جمعه (۹ مهر) وارد کشور شده و بنابر اعلام سازمان هواشناسی "مبدا موج جدید ریزگردها در آسمان خوزستان، بیابانهای کشور عراق است."

درسال‌های اخیر پدیده افزایش گرد و غبار معلق در هوا، به شکل مقطعی در برخی مناطق ایران به ویژه شهرهای جنوبی و غربی سبب آلودگی شدید هوا و کاهش دید در این شهر‌ها شده است.

به گفته کار‌شناسان، گسترش بیابان‌ها و بی‌توجهی به طرح‌های بیابان زدایی در کشورهای عراق، عربستان، اردن و سوریه یکی از دلایل این مشکل است، اما بیشتر این گرد و غبار از بیابان‌های همسایه غربی ایران، یعنی عراق وارد ایران می‌شود.