ظریف نماینده منتقد را به 'بازی کردن با وجهه انقلابی نظام' متهم کرد

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران

منبع تصویر، ICANA

توضیح تصویر،

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران برای پاسخ‌گویی به سوالات نمایندگان در مجلس حاضر شد

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، که برای پاسخگویی به سوالات نمایندگان به مجلس رفته بود، در واکنش به سوال یکی از نمایندگان منتقد، با لحنی تند او را به پی‌گیری "منافع کوچک و کوته‌نظرانه" و "بازی کردن با وجهه انقلابی نظام جمهوری اسلامی" متهم کرد.

جواد کریمی قدوسی، نماینده مشهد، در سوال خود وزیر امور خارجه را متهم کرده بود که حسین امیرعبداللهیان، معاون سابق عربی آفریقایی وزارت امور خارجه را که به گفته او "فردی موثر در عرصه مقاومت" است، به این دلیل برکنار کرده که موانعی را از سر راه برجام بردارد و به منطقه پیغام بدهد که ایران در سیاست‌هایش بازنگری می‌کند.

آقای ظریف در واکنش به سوال آقای کریمی قدوسی گفت که وزارت امور خارجه به دلیل نگرانی‌های خارجی مسئولان خود را تغییر نمی‌دهد و آقای کریمی قدوسی را به "خلاف‌گویی" در صحن مجلس متهم کرد.

برکناری آقای امیر عبداللهیان در اواخر خرداد ماه واکنش‌های زیادی به دنبال داشت. منتقدان دولت این برکناری را به دیدار آقای ظریف با همتای آمریکایی‌اش سه روز پیش از این تصمیم ربط دادند و احتمال هماهنگی وزیر امور خارجه ایران با آمریکا را مطرح کرده بودند.

آقای ظریف همچنین در جلسه امروز مجلس تاکید کرد که اجازه نخواهد داد که هیچ یک از همکارانش در وزارت امور خارجه در ارتباط با اجرای برجام (توافق هسته‌ای ایران) در صحن مجلس مورد سوال قرار بگیرند.

تعدادی ازنمایندگان از اظهارات آقای ظریف استقبال کردند اما عده‌ای از آنها لحن او را در مجلس غیر قابل قبول خواندند.

علی مطهری، نایب رئیس مجلس که ریاست این بخش از جلسه را به عهده داشت گفت که "صحبت‌هایی از وزیر امور خارجه در صحن علنی مجلس مطرح شد که شاید تحقیر مجلس و نمایندگان تلقی ‌شود. بنابراین کلماتی نباید به کار برده شود که از اقتدار مجلس کاسته شود."

آقای مطهری درباره امکان سوال از همکاران آقای ظریف در مجلس گفت "هر نماینده‌ای آزاد است که در خصوص همه مسائل کشور اظهارنظر کند بنابراین ما این موارد را سهواللسان تلقی می‌کنیم و نمی‌گوییم که وزیر امور خارجه در این خصوص عمدی داشتند."

خبرگزاری ایسنا گزارش داده است که آقای ظریف بعد از جلسه در یادداشتی "ضمن عذرخواهی اعلام کرد که قصد تحقیر مجلس را نداشته است".