واکنش تند روحانیون و چهره‌های اصولگرا به برگزاری کنسرت در قم

گروه موسیقی

منبع تصویر، Alef

محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از "ساختارشکنی" در جریان برگزاری یک کنسرت به شدت انتقاد کرده و نمایندگان استان قم با انتشار بیانیه‌ای برگزاری کنسرت موسیقی در مرکز این استان را محکوم کردند و خواهان برخورد با مدیرکل ارشاد استان قم شدند.

علی لاریجانی٬ مجتبی ذوالنوری و احمد امیری فراهانی در این بیاینه نوشته‌اند: "متأسفانه با حمایت اداره کل ارشاد اسلامی استان قم در این شهر مذهبی ساختارشکنی شده است و جلسه ای بر خلاف شئونات اسلامی و اخلاقی برگزار شده است که موجب تألم و تکدر خاطر مراجع معظم تقلید و خانواده های معظم شهدا و ایثارگران و عموم مردم شریف و متدین و انقلابی قم شده است."

ساعتی پیش از انتشار این بیانیه امروز٬ یکشنبه ۱۱ مهر محمد یزدی٬ رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم از نمایندگان استان قم خواسته بود که در خصوص برگزاری این کنسرت اعتراض و از وزیر ارشاد سوال کنند.

آقای یزدی در یک نشست خبری علی جنتی٬ وزیر ارشاد ایران را "احیاگر کنسرت در کشور" خواند و خطاب به او گفت: "ناصحانه به شما می‌گویم که ادامه این روند موجب کاهش مقبولیت دولت است."

او همچنین خطاب به حسن روحانی٬ رئیس‌جمهور ایران گفت: "شما غیرت روحانیت و لباستان ایجاد می‌کند وقتی این قبیل چیزها را می‌شنوید نتوانید تحمل‌ کنید" و از او خواست که به وزیر ارشاد تذکر دهد.

برگزاری کنسرت "گروه مهبد" به مناسبت هفته دفاع مقدس (سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق) در ششم مهرماه واکنش‌ روحانیون محافظه‌کار را در پی داشت.

منبع تصویر، Alef

این نخستین کنسرت در نزدیک به یک دهه گذشته در این شهر مذهبی بوده که به ندرت در آن برنامه‌های هنری برگزار می‌شود.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

جامعه مدرسین حوزه علمیه٬ از مهمترین تشکل‌های روحانیون محافظه‌کار در ایران نیز در بیانیه‌ای جداگانه خواهان پاسخگویی وزیر ارشاد شد.

در این بیانیه آمده است که برگزاری کنسرت گروه مهبد در قم "نه تنها حریم احکام الهی را نشانه رفت، بلکه قداست حرم اهل بیت را پاس ننهاد و مرجعیت بزرگ شیعه را به موضع واداشت."

جامعه مدرسین هشدار داده است: "باید توجه داشت صبر و حوصله مردم متدین و مراجع بزرگ محدود است، نگذارید در برخورد با این حرکات با حواشی زشتی که دارد مردم وارد عمل شوند که در آن‌صورت شاید خسارت‌های مادی و معنوی آن به راحتی قابل جبران نباشد."

پنجشنبه هفته گذشته نیز آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی، از مراجع تقلید شیعیان در قم خواهان "برخورد جدی" مسئولان با برگزارکنندگان کنسرت در این شهر شد و گفت که "حرمت قم باید حفظ شود".

او از جمله مراجع تقلید شیعیان است که موسیقی را حرام می‌داند و فتوا داده است که "تمام آهنگ‌هایی که از آلات طرب است حرام است و به هیچ وجه جایز نیست."

علی جنتی٬ وزیر ارشاد سیاست‌های این وزارت‌خانه در قبال موسیقی را مبتنی بر فتاوی آیت‌الله علی خامنه‌ای٬ رهبر ایران می‌داند که به گفته او موسیقی را به طور کامل حرام نمی‌داند و فقط موسیقی لهوی و یا آنکه شعر آن تحریک آمیز باشد را حرام برشمرده است.

برگزاری کنسرت در ماه‌های اخیر در شهرهای گوناگون ایران با دشواری‌هایی روبه‌رو بوده است و بسیاری از کنسرت‌ها با وجود داشتن مجوز رسمی وزارت ارشاد در آخرین لحظات از سوی قوه قضاییه و یا نیروی انتظامی بدون ارائه توضیح روشن لغو شدند.

منبع تصویر، Alef

واکنش‌های تند به برگزاری کنسرت اخیر در قم روحانیون ارشد محافظه‌کار را مقابل دولت حسن روحانی قرار داده است که حتی به گفته محمد یزدی صرفا با عذرخواهی مدیر کل ارشاد استان قم "حل نشدنی" نیست.

چندی پیش احمد علم‌الهدی، امام جمعه و نماینده رهبر ایران در استان خراسان رضوی گفته بود که نباید اجازه داده شود در مشهد، مرکز این استان کنسرت برگزار شود و هر کس که در مشهد خواهان حضور در کنسرت است از این شهر برود.

او برگزاری کنسرت در مشهد را "خلاف حیثیت و هویت" این شهر بر شمرده بود.