مصوبه مجلس ایران: شورای نگهبان پس از اعلام صحت انتخابات نمی‌تواند رد صلاحیت کند

حق نشر عکس .

نمایندگان مجلس ایران استفساریه‌ای را درباره ماده ۵۲ قانون انتخابات تصویب کردند که بر اساس آن شورای نگهبان نمی‌تواند پس از اعلام صحت انتخابات یک حوزه انتخابیه در مهلت بیست روزه، صلاحیت منتخب آن حوزه را رد کند و آرای او را باطل اعلام کند.

بر اساس این استفساریه، اگر شورای نگهبان پس از اعلام صحت انتخابات گزارش جدیدی مبنی بر تخلف دریافت کند، باید آن را به مجلس ارجاع دهد تا هنگام بررسی اعتبارنامه نمایندگان، مجلس به آن رسیدگی کند.

علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران امروز گفت که این مصوبه احتمالا زمینه ورود مینو خالقی را به مجلس فراهم می‌کند.

اما محمدجواد کولیوند رئیس کمیسیون شوراهای مجلس و حسن مقصودی سخنگوی این کمیسیون به خبرگزاری تسنیم گفتند مصوبه امروز ۲۵ مهرماه، در صورت تائید شورای نگهبان "عطف به ما سبق نمی‌شود".

آقای مقصودی گفت استفساریه امروز برای دوره‌های آتی انتخابات پارلمان است و خانم مینو خالقی "به مجلس راه پیدا نمی‌کند".

علی مطهری در گفتگو با ایسنا امروز گفت: "البته این مصوبه ناظر به آینده است و صرفا به خاطر موضوع خانم خالقی نیست ولی احتمالا مشکل ایشان را هم حل می‌کند."

Image caption مینو خالقی علیرغم پیروزی در انتخابات، نتوانسته به مجلس راه پیدا کند

علی مطهری در مرداد امسال هم ابراز امیدواری کرده بود که تصویب این استفساریه باعث ورود خانم خالقی به مجلس شود و گفته بود : "استفسارها مربوط به قبل می‌شوند و عطف به ماسبق می‌شوند و این یک قانونگذاری جدید نیست اما برای محکم‌کاری پیشنهادی را چاپ کردیم که در آن آمده این قانون شامل انتخابات مجلس دهم نیز می‌شود تا ابهامات از بین برود."

خانم خالقی علیرغم پیروزی در انتخابات مجلس دهم، به دلیل اینکه شورای نگهبان صلاحیت او را پس از اعلام نتایج رد کرده بود، موفق به دریافت اعتبارنامه نشد و نتوانست به مجلس راه یابد.

مجلس ایران مرداد ماه امسال این استفساریه را تصویب کرد، اما شورای نگهبان آن را به دلیل "محدود کردن حق اظهارنظر شورای نگهبان درباره صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی" مغایر اصل ۹۹ قانون اساسی تشخیص داده بود. این شورا همچین خواستار رفع ابهاماتی در متن استفساریه شده بود و گفته بود پس از رفع این ابهامات درباره آن اظهار نظر خواهد کرد.

مجلس ایران با تغییراتی در متن استفساریه، امروز آن را دوباره به تصویب رساند.

علی مطهری امروز گفت ایراداتی که شورای نگهبان به استفساریه وارد کرده بر طرف شده و اصلاحات اعمال شده در این استفساریه با حضور نماینده شورای نگهبان در کمیسیون شوراها انجام شده است.

آقای مطهری در ادامه گفت: "این احتمال وجود دارد که مصوبه امروز مجلس به تایید شورای نگهبان برسد اما اگر شورای نگهبان هم این مصوبه را رد کند، قاعدتا مجلس بر نظر خود اصرار می‌کند و مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع خواهد شد."

مطالب مرتبط

با تصویب استفساریه قانون انتخابات 'ممکن است مینو خالقی به مجلس برود'

تلاش علی مطهری برای ورود مینو خالقی به مجلس

پاسخ مجلس ایران به یک استفساریه: شورای نگهبان نمی‌تواند بعد از انتخابات رد صلاحیت کند