معاون سپاه: باید مرز دخالت نیروهای مسلح در انتخابات و روشنگری درباره احزاب مشخص باشد

رسول سنایی‌راد معاون سیاسی سپاه پاسداران

منبع تصویر، MEHR

معاون سیاسی سپاه پاسداران در واکنش به ابلاغ سیاست‌های انتخابات توسط رهبر ایران گفته است که باید مرزی میان دخالت نیروهای مسلح در انتخابات و روشنگری وجود داشته باشد. او روشنگری درباره احزاب را از وظایف این نیروها خوانده است.

رسول سنایی‌راد٬ در مصاحبه‌ با خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) از این موضوع انتقاد کرده که بعضی فعالان سیاسی تبیین و روشنگری نیروهای مسلح را "فعالیت سیاسی" تلقی می‌کنند.

او ضمن مخالفت با این نظر٬ تأکید کرده است: "نیروهای مسلح باید همان‌طور که در خارج از مرزها شناخت خوبی از عرصه میدانی و دشمن‌شناسی دقیقی دارند٬ در داخل نیز احزاب و گروه‌ها را به طور دقیق بشناسند تا اگر خدای نکرده حزبی یا گروهی انحراف پیدا کرد٬ به عنوان چشمان بیدار مجموعه‌ای که حافظ امنیت و موجودیت نظام است٬ وارد میدان شوند."

معاون سیاسی سپاه پاسداران ایران در عین حال که "گروه‌شناسی و شخصیت‌شناسی" چهره‌های سیاسی در انتخابات را از وظایف این نیروها اعلام کرده٬ می‌گوید در انتخابات نباید از امکانات و اعتبار سازمانی علیه اشخاص و احزاب به گفته او "مجاز" استفاده شود.

منبع تصویر، AP

آیت‌الله علی خامنه‌ای٬ رهبر ایران، شنبه ۲۴ مهرماه٬ سیاست‌های کلی در زمینه انتخابات را ابلاغ کرد که بند شانزدهم آن درباره ممنوعیت ورود نیروهای مسلح٬ قوای سه‌گانه و دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی در دسته‌بندی‌های سیاسی و جناحی انتخاباتی و جانبداری از داوطلبان است.

این سیاست‌ها که بر اساس پیشنهادهای مصوب مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران تنظیم شده٬ تفاوت چندانی با مقررات فعلی برگزاری انتخابات در ایران ندارد٬ هرچند این مقررات هم از نگاه بعضی منتقدان به طور کامل اجرا نمی‌شود.

حسین باستانی٬ تحلیلگر بی‌بی‌سی٬ که متن سیاست‌های تازه ابلاغ شده رهبر ایران را با متن مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره انتخابات مقایسه کرده٬ می‌‌گوید که در مصوبه مجمع از ممنوعیت دخالت "ارتش٬ سپاه٬ نیروی انتظامی و بسیج" نام برده شده بود٬ اما آیت‌الله خامنه‌ای این ممنوعیت را با ذکر عنوان کلی "نیروهای مسلح" ابلاغ کرده است.

به گفته حسین باستانی٬ یکی از محورهای اختلاف انتخاباتی جریان‌های سیاسی در دست‌کم دو دهه گذشته٬ نقش بسیج بوده که زیرمجموعه سپاه پاسداران محسوب می‌شود٬ اما محافظه‌کاران حاکم آن را یک "نیروی مردمی" و غیرنظامی تعریف می‌کنند.

بیشتر بخوانید: بین سطور "سیاست‌های کلی نظام در مورد انتخابات ایران

امروز٬ دوشنبه ۲۶ مهرماه٬ معاون سیاسی سپاه پاسداران در مصاحبه با ایسنا گفته است که سیاست‌های تازه ابلاغ شده رهبر درباره انتخابات قبلا نیز اجرا می‌شد و اعلام دوباره آن فقط به معنای تاکیدی بر ضرورت ممنوعیت دخالت نیروهای مسلح در انتخابات است.

آقای سنایی‌راد از رسانه‌ها انتقاد کرده که چرا به گفته او "بدون نگاه به کلیات" فقط بر ممنوعیت دخالت نیروهای مسلح در انتخابات تاکید کرده‌اند در حالی‌که در همین بند بر ممنوعیت دخالت دستگاه‌های دیگر از جمله نهادهای اطلاعاتی و امنیتی و وزارتخانه‌ها و... هم تاکید شده است.

او اضافه کرد: "این‌که رسانه‌ها فقط به بحث منع ورود نیروهای مسلح به انتخابات پرداخته‌اند در جامعه القا می‌کند و در ذهن مخاطب این‌گونه می‌نشیند که نکند در گذشته اتفاقی افتاده است."