یک نماینده مجلس ایران از تشکیل کمیسیونی برای 'مقابله قانونی با دو تابعیتی‌ها' خبر داد

گذرنامه ایران

منبع تصویر، isna

توضیح تصویر،

در چند سال اخیر، موضوع فعالیت ایرانیان دارای تابعیت دوگانه به موضوعی در اظهارنظرهای سیاسی تبدیل شده است

حسین نقوی حسینی، نماینده مجلس ایران که عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی است از تشکیل کمیسیون مشترکی برای آنچه "مقابله قانونی با دوتابعیتی ها" خوانده، خبر داده و گفته که این کمیسیون قرار است طرح اصلاح برخی از قوانین مربوط به تابعیت را بررسی کند.

آقای نقوی حسینی به خبرگزاری خانه ملت وابسته به مجلس ایران گفته است: "پس از بررسی های کارشناسی و طولانی درباره چگونگی بروز مسئله افراد دو تابعیتی، مشخص شد که در این مسیر خلاء قانونی وجود دارد و در گام نخست باید این مشکلات و نواقص را حل کرد".

او به تعداد اعضای کمیسیون تازه تشکیل شده و نام آنها اشاره نکرده، اما گفته است که ۵ نفر از اعضای کمیسیون امنیت ملی در آن عضویت دارند.

به گفته آقای نقوی حسینی "در چند ماه اخیر نشست های متعددی از جمله با محمود علوی وزیر اطلاعات ایران در کمیسیون امنیت ملی تشکل شد... و کمیسیون امنیت به این نتیجه دست یافت که خلاء قانونی در این عرصه داریم و این مسئله مشکلاتی را ایجاد کرده است".

قانون مدنی ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد و برای ایرانیان دارای تابعیت خارجی امتیاز یا مصونیت خاصی منظور نکرده است.

در عین حال، قانون مدنی صراحتا مجازات یا محدودیت کاری خاصی را برای ایرانیانی که تابعیت دوگانه کسب کنند مشخص نمی‌کند و فقط به منع تصدی سمت‌های ارشد دولتی توسط خارجیانی می‌پردازد که "تحصیل تابعیت ایرانی نموده یا بنمایند."

با اینهمه، در چند سال اخیر، موضوع فعالیت ایرانیان دارای تابعیت دوگانه به موضوعی در اظهارنظرهای سیاسی تبدیل شده است.

ظاهرا انگیزه توجه ویژه به این گروه از ایرانیان، اتهام وارد شده به رئیس پیشین بانک ملی ایران بوده که در جریان رسیدگی به یک تخلف مالی در این بانک، از ایران خارج شد و با داشتن تابعیت کانادایی، در خارج زندگی می کند.

برخی مقامات جمهوری اسلامی از تلاش ناموفق برای استرداد وی به ایران سخن گفته و ناکامی در این زمینه را ناشی از تابعیت دوگانه او دانسته‌اند.

نمایندگان دوره قبلی مجلس ایران به نقل از وزیر اطلاعات خبر داده بودند که به استناد قوانین موجود، وزارت اطلاعات در هر نوع استعلامی که برای استخدام افراد به این وزارتخانه ارجاع می‌شود، موضوع تابعیت دوگانه، داشتن گرین کارت و اقامت در کشورهای دیگر را مورد توجه قرار می‌ دهد. بیشتر بخوانید

بر اساس نقل قولی که از وزیر اطلاعات ایران منتشر شده، "تا به حال در بین مسئولان و مدیران، ۷۹ مورد برخورد داشتیم" و تحقیقات پیرامون این افراد اثبات کرد که از این تعداد، ۳۵ نفر دارای تابعیت مضاعف و گرین کارت بوده‌اند که صلاحیت آنان رد شده است.