کدخدایی: نظارت شورای نگهبان مستمر است و پس از انتخابات هم ادامه دارد

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان حق نشر عکس Tasnim

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، می‌گوید که نظارت این شورا بر نمایندگان مجلس ادامه‌دار است و پس از انتخابات نیز ادامه دارد.

آقای کدخدایی در برنامه "نگاه یک" تلویزیون ایران گفت که بر اساس سیاست‌های کلی انتخابات که از سوی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران اعلام شده است "نظارت این شورا به پس از تصویب اعتبارنامه نمایندگان نیز تسری یافته و در تمام طول دوران نمایندگی، استمرار خواهد داشت."

به گفته سخنگوی شورای نگهبان، ابلاغ سیاستهای کلی انتخابات به این دلیل است که "شرایط انتخاباتی دچار تحولاتی شده، شرایط اجتماعی تغییر کرده است و بر این اساس، قوانین هم باید پا به پای این تغییرات متحول شود."

او گفت که "در انتخابات مجلس باید دید که افرادی که انتخاب می‌شوند آیا شرایط را صرفا برای ورود دارند یا شرایط را برای دوره چهار ساله هم باید داشته باشند؟"

به گفته آقای کدخدایی شورای نگهبان نظارت خود را "در دوره چهار ساله فرد دارد ولی آنچه که اجرا می‌شد این بود که اختیارات شورای نگهبان تا زمان تصویب اعتبارنامه منتخین بود، اما هم‌اکنون در بند ۱۳ امر جامعی در نظر گرفته شده و بر لزوم نظارت بر انجام وظیفه نمایندگان تاکید شده که در قوانین انتخاباتی به این موارد اشاره نشده بود ولی بند ۱۳ سیاست‌های کلی به این امر تاکید کرده و ضرورت استمرار نظارت بر شرایط و حسن اجرای وظایف نمایندگان در این بند ذکر شده است."

پایگاه اطلاع رسانی رهبر ایران روز شنبه ۲۴ مهر، با انتشار ۱۸ سیاست کلی در ارتباط با انتخابات، اعلام کرد که آنها بعد از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین شده اند. ابلاغ این سیاست ها، بر مبنای اصل ۱۱۰ قانون اساسی ایران صورت گرفته که "تعیین سیاست‌های کلی نظام جمهوری اسلامی ایران پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام" را از وظایف و اختیارات رهبر دانسته است.

بند ۱۳ این سیاست ها "تعیین سازوکار لازم برای حسن اجرای وظایف نمایندگی، رعایت قسم‌نامه، جلوگیری از سوءاستفاده مالی، اقتصادی و اخلاقی و انجام اقدامات لازم در صورت زوال یا کشف فقدان شرایط نمایندگی مجلس در منتخبان" را از وظایف و اختیارات شورای نگهبان دانسته است.

رهبر ایران، در بخش هایی دیگری از این متن، بر "تعیین ساز و کارهای شفاف، زمان‌بندی شده و اطمینان‌بخش و فراهم کردن حضور داوطلبان یا نمایندگان آنها در تمام مراحل" نظارت شورای نگهبان، "پاسخگویی مکتوب در خصوص دلایل ابطال انتخابات و رد صلاحیت داوطلبان در صورت درخواست آنان" و "بهره‌گیری از فناوری‌های نوین در جهت حداکثرسازی شفافیت، سرعت و سلامت در اخذ و شمارش آراء و اعلام نتایج" تاکید کرده است. وی در جای دیگر از شورای نگهبان خواسته معیارهای تشخیص "رجل سیاسی، مذهبی و مدیر و مدبر بودن" نامزدهای ریاست جمهوری را تعریف و اعلام کند.

بیشتر بخوانید: بین سطور 'سیاست های کلی نظام' در مورد انتخابات ایران

پرونده منتخب سوم اصفهان

اظهارات آقای کدخدایی درباره استمرار نظارت شورای نگهبان بویژه در چارچوب وضعیت مینو خالقی، منتخب سوم اصفهان در مجلس، می تواند اهمیت بیشتری داشته باشد.

خانم خالقی علیرغم کسب آرای لازم در دهمین دوره انتخابات مجلس، به دلیل اینکه شورای نگهبان صلاحیت او را پس از اعلام نتایج رد کرده بود، موفق به دریافت اعتبارنامه نشد و نتوانست به مجلس راه یابد.

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران در اوایل خرداد ماه در یک کنفرانس خبری گفت: "نظر من این است که چون قانون با صراحت برای اظهارنظر شورای نگهبان وقت گذاشته این مسئله نمی‌تواند به بعد از انتخابات تسری پیدا کند، هرچند تفسیر شورای نگهبان متفاوت است و معتقد است که نظارت استصوابی بعد از انتخابات هم می‌تواند وجود داشته باشد".

نمایندگان مجلس ایران در اواخر مهر ماه سال جاری، استفساریه‌ای را درباره ماده ۵۲ قانون انتخابات تصویب کردند که بر اساس آن شورای نگهبان نمی‌تواند پس از اعلام صحت انتخابات یک حوزه انتخابیه در مهلت بیست روزه، صلاحیت منتخب آن حوزه را رد کند و آرای او را باطل اعلام کند.

براساس این استفساریه، اگر شورای نگهبان پس از اعلام صحت انتخابات گزارش جدیدی مبنی بر تخلف دریافت کند، باید آن را به مجلس ارجاع دهد تا هنگام بررسی اعتبارنامه نمایندگان، مجلس به آن رسیدگی کند.

مطالب مرتبط