سفیر ترکیه در تهران: سفر ایرانیان به ترکیه ۳۰ درصد کاهش یافته

.

منبع تصویر، ISNA

توضیح تصویر،

سفیر ترکیه در تهران می‌گوید که کشورش حاضر به پرداخت غرامت مربوط به "شب کودتا و فردای آن روز" به شرکت‌های مسافرتی ایرانی است

رضا هاکان تکین، سفیر ترکیه در تهران با ابراز نگرانی از کاهش تعداد مسافران ایرانی در ترکیه گفته است که سفر ایرانی‌ها به ترکیه در مقایسه با سال گذشته ۳۰ درصد کاهش یافته است.

این دیپلمات به خبرگزاری ایسنا گفته است: "ما آمار قطعی نداریم، ولی تا همین مدت شاهد کاهش ۳۰ درصدی گردشگران ایرانی هستیم و این برای ما نگرانی‌هایی را ایجاد می‌کند".

در پی کودتای نافرجام ترکیه در تیرماه امسال ممنوعیت یک ماهه‌ای برای سفر تورهای ایرانی به ترکیه اعمال شد و در جریان این کودتا، خطوط هوایی ایران با انجام پرواز های خالی، مسافران ایرانی را که در شرایط بحرانی در ترکیه گرفتار شده بودند به کشورشان باز می گرداندند.

این ممنوعیت در مرداد ماه و پس از سفر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران به ترکیه، از سوی سازمان میراث فرهنگی این کشور لغو شد.

ولی بسیاری از شرکت‌های مسافرتی ایران هنوز خواهان پرداخت غرامت هستند.

سفیر ترکیه در تهران میگوید که دولت این کشور حاضر به پرداخت غرامت مربوط به "شب کودتا و فردای آن روز" به شرکت‌های مسافرتی ایرانی است، اما قسمت عمده خسارت را به "وضع ممنوعیت یکماهه سفر به ترکیه" توسط مقام‌های ایرانی نسبت داده است.

رضا هاکان تکین گفته است: "این انتظار به جایی نیست که ضرر و زیانی که شرکت‌های گردشگری به خاطر تصمیمات مقام‌های ایرانی متحمل شده‌اند، توسط ترکیه جبران شود. روسیه با وجود آن که روابطش را با ترکیه چندان بهبود نبخشیده بود، چند روز پس از کودتا ممنوعیت خود را برداشت، ولی ایران یک ماه کامل این ممنوعیت را اعمال کرد".

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

سواحل آنتالیا مقصد تفریحی بسیاری از ایرانیان است

ترکیه از مهمترین مقاصد گردشگری ایرانی‌هاست و مسافران ایرانی سهم بالایی در صنعت توریسم ترکیه دارند.

بر اساس آمارهای رسمی در ترکیه، سال گذشته ( ۲۰۱۵) حدود یک میلیون و هفتصد هزار ایرانی به ترکیه رفتند که این رقم نسبت به سال ۲۰۱۴ حدود صد هزار نفر افزایش داشت.

ناامنی‌های پس از کودتای نافرجام ماه ژوئیه در ترکیه باعث شد که علاقه گردشگران به سپری کردن تعطیلات خود در این کشور کم شود، اما آژانس های مسافرتی در ایران همزمان با عرضه تورهای ارزان تر، تلاش به حفظ مشتری داشتند.

ایران از جمله کشورهایی است که در کنار آلمان، روسیه و بریتانیا بیشترین مسافر را روانه ترکیه می‌کند.

استانبول و آنتالیا مقصد بیشترین مسافران ایرانی است که به ترکیه می‌روند.

مطالب مرتبط: اعزام تورهای گردشگری ایران به ترکیه آزاد شد