مرضیه حدیدچی (دباغ) اولین فرمانده زن سپاه در ایران درگذشت

حق نشر عکس jamaran
Image caption طاهره دباغ از جمله افراد نزدیک به آیت‌الله خمینی، رهبر انقلاب اسلامی ایران بود

مرضیه حدیدچی، مشهور به طاهره دباغ، نماینده سابق مجلس ایران و از بنیان‌گذاران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سن۷۷ سالگی درگذشت.

به گزارش رسانه‌های ایران‌ خانم دباغ که از چند روز پیش به دلیل بیماری قلبی بستری شده بود، صبح امروز پنجشنبه ۲۷ آبان در بیمارستان خاتم‌الانبیاء تهران درگذشت.

او نماینده دوره‌های دوم و سوم مجلس شورای اسلامی از حوزه انتخابیه تهران و دوره پنجم از حوزه انتخابیه همدان بود.

خانم دباغ از بنیانگذاران سپاه پاسداران و اولین فرمانده سپاه غرب کشور بعد از تاسیس این نهاد بود. فرماندهی سپاه همدان و ریاست زندان زنان تهران نیز از جمله مسئولیت‌های او بود.

خانم دباغ که از اواسط دهه ۱۳۴۰ مبارزه خود را عیله حکومت پهلوی آغاز کرده بود، ‌در سال ۱۳۵۳ دستگیر شد و به زندان افتاد.

حق نشر عکس jamaran
Image caption حسن خمینی، طاهره دباغ را "از جمله ارادتمندان بى‌نظیر" آیت‌الله خمینی توصیف کرده است

خانم دباغ همراه با آیت‌الله جوادی آملی و محمدجواد لاریجانی یکی از اعضای هیئتی بود که آیت‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی در سال ۱۳۶۷ برای فرستادن پیام خود به میخائیل گورباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی، به این کشور فرستاد.

او از اعضای شورای مرکزی جمعیت زنان انقلاب اسلامی، قائم‌مقام دبیر کل جمعیت زنان جمهوری اسلامی و از اعضای شورای مرکزی جمعیت دفاع از مردم فلسطین بود.

حسن خمینی، نوه آیت‌الله خمینی درپیام تسلیتی خانم دباغ را "از جمله ارادتمندان بى‌نظیر" آیت‌الله خمینی خوانده که "زندان‌هاى سخت و شکنجه‌هاى طاقت‌فرسا را به جان خرید و در همه ناملایمات در کنار امام و بیت امام باقى ماند".

حق نشر عکس isna
Image caption مرضیه حدیدچی (دباغ) اولین فرمانده زن سپاه در غرب ایران بود

موضوعات مرتبط