اخبار متناقض درباره قصد ایران برای خرید جنگنده از روسیه

حسین دهقان

منبع تصویر، Tasnim

منابع نظامی ایران اطلاعات متناقضی درباره قصد این کشور برای خرید جنگنده سوخو ۳۰ از روسیه منتشر کرده‌اند. در حالی که وزیر دفاع گفته است خرید سوخو "در دستور کار" است، وزارت دفاع در اطلاعیه‌ای گفته که خبر خرید سوخو "صحت ندارد.

خبرگزاری‌های ایرانی امروز، شنبه ۶ آذر، گزارش کردند که سرتیپ حسین دهقان، وزیر دفاع ایران، گفته است خرید جنگنده‌های سوخو ۳۰ در دستور کار وزارت دفاع است و روسیه سرمایه‌گذاری مشترک در این زمینه را پذیرفته است.

رسانه‌ها از قول او نوشتند: "هر نوع همکاری با طرف فروشنده باید مستلزم در اختیار قرار گرفتن فناوری و سرمایه‌گذاری مشترک باشد. ما در جریان مذاکره با روسیه نیز این موضوع را مطرح کرده‌ایم و و آنها نیز آن را پذیرفته‌اند."

اما کمی بعد وزارت دفاع اطلاعیه‌ای صادر کرد که مطابق آن گفته شد خبر خرید صحت ندارد و آقای دهقان گفته است: "تقویت و تأمین نیازمندی‌های نیروی هوایی جزو اولویت‎های وزارت دفاع است و تأمین این نیاز از هر مرجعی که باشد در قالب سیاست همکاری در طراحی، تولید و بازاریابی به همراه انتقال فناوری و سرمایه گذاری انجام می ‏شود و طرف خارجی نبایستی ما را به عنوان خریدار و خود را فروشنده ببیند."

پس از انقلاب ۱۳۵۷ و هشت سال جنگ با عراق نیروی هوایی ایران تضعیف شد.

همکاری‌های نظامی ایران و روسیه در سال‌های اخیر، به ویژه با مداخله روسیه در سوریه، تقویت شده است. روسیه پس از چند سال، انتقال سیستم دفاع موشکی اس ۳۰۰ به ایران را آغاز کرده است. چند ماه پیش هم ایران پایگاهی هوایی در همدان را در اختیار نیروی هوایی روسیه گذاشت.

وزیر دفاع ایران امروز گفته است که اگر لازم باشد ایران مجددا این امکان را در اختیار هواپیماهای روسی خواهد گذاشت.

حدود دو هفته پیش رسانه‌های روسیه از قول سناتور ویکتور اوزرف، رئیس کمیته دفاعی و امنیتی سنای روسیه، نوشتند که روسیه و ایران مشغول مذاکرات معامله‌ای تسلیحاتی به ارزش ۱۰ میلیارد دلار هستند که شامل فروش تانک، تجهیزات توپخانه، هلیکوپتر و هواپیما می‌شود.

وزیر دفاع ایران در این باره گفته است: "درباره این موضوع باید از روس‌ها بپرسید که ماجرا چه بوده، اما ما برای تامین نیازهای دفاعی خودمان با هر مرجعی که قادر به تامین آن نیازها باشد، به جز آمریکا و رژیم اشغالگر قدس حتما مذاکره خواهیم کرد."

او گفته وزارت دفاع خرید نظامی از چین را نیز پیگیری می‌کند.