گورباچف: انتخاب دونالد ترامپ غیرمنتظره بود

Image caption گورباچف: کناره گیری از ریاست جمهوری شوروی پیروزی من بود

میخائیل گورباچف، آخرین رئیس جمهوری شوروی، در مصاحبه با بی‌بی‌سی، نظر خود را در مورد حوادث منجر به فروپاشی اتحاد شوروی و تحولات جاری از جمله روابط بین روسیه و غرب و انتخاب دونالد ترامپ بیان کرده است.

آقای گورباچف در مورد استعفا از سمت ریاست جمهوری شوروی که به سقوط نظام کمونیستی و تجزیه شوروی منجر شد، گفته است که "می‌خواستم از جنگ داخلی جلوگیری کنم" و افزود که در آن زمان شوروی در چنین مسیری قرار داشت. وی گفته است: "ایا می‌توانید بروز شکاف و جنگ قدرت در کشوری تا دندان مسلح و دارای تسلیحات اتمی را تصور کنید؟"

میخائیل گورباچف، که ٨٥ سال دارد، از سال ١٩٨٥ تا فروپاشی اتحاد شوروی در سال ١٩٩١، دبیرکل حزب کمونیست و از سال ١٩٨٨ تا ١٩٩١ با عناوین متفاوت، رئیس جمهوری آن کشور بود. برنامه‌های او برای ایجاد فضای باز و اصلاحات در ساختار سیاسی و اقتصادی در شوروی با واکنش برخی از دست اندرکاران نظام کمونیستی مواجه شد و تلاش برای بازگشت به وضعیت سابق از طریق کودتا در آوریل سال ١٩٩١ ، به قیام عمومی و فروپاشی شوروی انجامید.

آقای گورباچف غرب را متهم کرد که نسبت به سقوط شوروی "رویکردی پیروزمندانه" داشته و با انتقاد از این رویکرد، گفت که هنوز هم بقایای چنین تفکری بر روابط روسیه و غرب سایه انداخته است.

آخرین رئیس جمهوری شوروی در مورد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری کنونی روسیه، گفت که او را رئیس جمهوری "ارزشمندی" می‌داند. گورباچف یادآور شد که در ابتدا از ولادیمیر پوتین حمایت می کرد اما بعد او را مورد انتقاد قرار داد.

در مورد انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا، میخائیل گورباچف گفت که انتخاب دونالد ترامپ غیرمنتظره بوده اما از اظهار نظر درباره او خودداری کرده و گفت باید منتظر ماند و دید رئیس جمهوری آینده آمریکا چه سیاستی را دنبال خواهد کرد.

او در این گفت‌وگو باراک اوباما را ستود.

حق نشر عکس AFP
Image caption میخائیل گورباجف با رونالد ریگان، رئیس جمهوری اسبق آمریکا - گورباچف از رویکرد "پیروزمندانه" غرب نسبت به فروپاشی شوروی انتفاد کرده است

موضوعات مرتبط