آرش صادقی، زندانی سیاسی ترند اول جهانی در توییتر شد

حق نشر عکس Facebook
Image caption آرش صادقی (سمت چپ) در اعتراض به بازداشت گلرخ ابراهیمی (سمت راست) اعتصاب غذا کرده است

آرش صادقی، زندانی سیاسی، برای ساعاتی به ترند اول جهانی در شبکه توییتر تبدیل شد.

کاربران توییتر در سراسر جهان خواستار حفاظت از جان آرش صادقی شده‌اند. بر اساس گزارش‌ها حال او "بسیار وخیم" و "با خطر خون‌ریزی و سوراخ شدن معده" مواجه است.

در مجموع ۲۴ ساعت گذشته تا عصر جمعه به وقت لندن، هشتگ انگلیسی "آرش را نجات دهید" (#saveArash) بیش از ۶۸۰ هزار بار توییت شده است. در اوج توییت‌ها، یعنی ساعت ۱۱ صبح تا ۱۲ ظهر لندن، این هشتگ بیش از ۹۰ هزار بار استفاده شده بود.

آرش صادقی از روز سوم آبان ماه، به مدت ۶۸ روز در اعتصاب غذا بوده است.

شماری از شخصیت‌های مشهور از آقای صادقی حمایت کرده‌اند. از جمله گری لینه‌کر، مهاجم پیشین تیم ملی انگلستان، در مورد آرش صادقی توییت کرده و کار او را "فراتر از شجاعت" توصیف کرده است.

شماری از کاربران توییتر امروز در اعتراض به ترند شدن ماجرای اعتصاب غذای آرش صادقی گفته بودند که ربات‌های کامپیوتری باعث شدند تا هشتگ "آرش را نجات دهید" ترند اول توییتر شود. در واکنش، بعضی از حامیان آرش صادقی هم روی دست خود نوشتند که "من ربات نیستم".

حق نشر عکس @koohyar

طاهره ابراهیمی ایرایی، مادر همسر آقای صادقی به بی‌بی‌سی فارسی گفته است که چهار روز است از وضعیت او خبر ندارد. خانم ابراهیمی می‌گوید "او به اندازه‌ای ضعیف شده که ممکن است توان تماس گرفتن نداشته باشد."

آرش صادقی به همراه همسرش، گلرخ ابراهیمی ایرایی، هر دو زندان هستند.

مادر گلرخ ابراهیمی می‌گوید امروز با او "تماس گرفته‌ و گفته‌اند که فردا (شنبه) ممکن است موضوع آرش صادقی در مجلس مطرح شود."

محمود صادقی، نماینده مردم تهران در مجلس، در توییتر خود نوشته است: "درحد مقدوراتم به‌عنوان یک نماینده مجلس درحال پیگیری و کمک به زندانیان فعال مدنی، به‌ویژه آرش صادقی و علی شریعتی هستم."

آرش صادقی یکی از هشت زندانی سیاسی است که از آبان‌ ماه امسال بیش از ۶۰ روز در اعتصاب غذا بوده‌. یکی از این زندانیان بعد از شکستن اعتصاب غذا آزاد شد.

بر اساس گزارش‌ها علاوه بر آرش صادقی، علی شریعتی، سعید شیرزاد، حسن رستگاری مجد، محمدرضا نکونام، مهدی کوخیان و نزار زکا در اعتصاب غذا هستند.

حق نشر عکس .
Image caption توییت گری لینه‌کر، مهاجم سابق تیم ملی انگلستان درباره آرش صادقی: 'فراتر از شجاعت'

به چه جرمی؟

آقای صادقی در دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی، توهین به رهبری، تشکیل گروه‌های غیر قانونی و تبلیغ علیه نظام به ۱۵ سال حبس محکوم شد و با لازم الاجرا شدن حکم ۴ سال حبس تعلیقی جمعا ۱۹ سال حکم زندان دارد.

او که در سالن ۱۰ بند ۸ زندان اوین محبوس است، در اعتراض به نقض قانون در پرونده‌ خود و اجرای حکم ۶ سال حبس همسرش گلرخ ابراهیمی ایرایی، اعتصاب غذا کرد. گلرخ ابراهیمی برای نوشتن داستانی منتشرنشده درباره سنگسار با حکمی غیابی به ۶ سال زندان محکوم شده است.

آرش صادقی پیشتر گفته بود که همسرش به "دلیل جراحی و وخامت حال جسمی" قادر به حضور در دادگاه نبوده است و حکمش به صورت غیابی صادر شده است.

او سال ۱۳۸۸ بازداشت شد. در زمانی که موقتا از زندان آزاد بود، ماموران برای بازداشت او به خانه‌اش رفتند که به گفته فعالان حقوق بشر، همین "یورش ماموران امنیتی" موجب سکته مادر آقای صادقی و در نهایت مرگش شد.

حق نشر عکس UGC
Image caption این عکس را یکی از مخاطبان بی‌بی‌سی امروز از مقابل دفتر سازمان ملل در ژنو سوییس فرستاده است

مرتضی مرادپور آزاد شد

مرتضی مرادپور، فعال سیاسی آذربایجانی، که بیش از شصت روز در اعتصاب غذا بود، از زندان آزاد شده است.

برادر این زندانی در تبریز به بی‌بی‌سی فارسی گفت که مسئولان قضایی "طبق قولی که داده بودند"، یک روز بعد از شکسته شدن اعتصاب غذای مرتضی مرادپور، عصر روز پنج‌شنبه، نهم دی ماه، با آزادی او موافقت کردند.

به گفته فردین مرادپور، مرتضی برادرش بعد از آزادی چند ساعت در بیمارستان بود. با وجود اعتصاب غذای طولانی و "آسیب دیدن کلیه‌ها" پزشکان آقای مرادپور را مرخص کردند و گفته‌اند که "او آسیب جبران‌ناپذیر ندیده" اما باید تا مدتی "تحت مراقبت" باشد.

مطالب مرتبط