ترکمنستان ارسال گاز به ایران را قطع کرد

گاز

به گفته شرکت ملی گاز ایران، ترکمنستان ارسال گاز طبیعی به ایران را قطع کرده است.

این شرکت در اطلاعیه‌ای از مردم خواسته تا در مصرف گاز صرفه‌جویی کنند ولی در عین حال گفته است: "در سه سال اخیر میزان تولید گاز به حدی افزایش یافته که دیگر نیازی به واردات نداشته و صرفا با صرفه جویی در نیروگاه‌ها، صنایع و بخش خانگی در فصل زمستان می توان آن را جبران نمود. "

این در حالی است که ایران و ترکمنستان دو روز پیش، تفاهم‌نامه ای را برای تمدید ۵ ساله صادرات گاز به ایران امضا کرده بودند.

محمدرضا عراقی، معاون وزیر نفت ایران پس از امضای این تفاهم‌نامه گفته بود: "واردات گاز از این کشور همسایه تا پنج سال آینده ادامه می‌یابد".

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران هفته پیش از برطرف شدن اختلاف میان دو کشور خبر داده بود و پیش‌بینی کرده بود بر اساس توافق انجام شده حجم واردات گاز ایران از ترکمنستان تا روزهای آینده افزایش یابد.

تفاهم‌نامه اخیر در حالی امضا شد که مدتی است دو کشور بر سر بدهی دو میلیارد دلاری معوقه ایران در حال گفتگو بودند.

رسانه‌های ایران در هفته‌های اخیر از بالا گرفتن اختلاف میان ایران و ترکمنستان و احتمال قطع گاز ترکمنستان به استان‌های شمالی ایران گزارش‌هایی منتشر کرده بودند.

روز چهارشنبه، هیاتی از ایران به ترکمنستان رفت تا در این زمینه مذاکره کنند.

توضیح تصویر،

فاز ۱۷ و ۱۸ میدان گازی پارس جنوبی

'طلب دومیلیارد دلاری ترکمنستان'

در طول سال های گذشته بارها ایران و ترکمنستان بر سر قیمت گاز اختلاف داشته‌اند.

ترکمنستان ادعای حدود ۲ میلیارد دلار طلب از ایران دارد که سابقه آن به سال ۱۳۸۶ برمی‌گردد. در زمستان آن سال، ترکمنستان بدلیل اختلاف بر قیمت، صادرات گاز به ایران را قطع کرد و قیمت آن را ۹ برابر بالا برد.

بگفته شرکت ملی گاز ایران، در بهمن ماه پارسال(۱۳۹۴) هم این کشور صادرات گاز به ایران را ۵۰ درصد کاهش داد.

براساس قراردادی که از ٢٠ سال پیش میان شرکت ملی گاز ایران و شرکت "ترکمن گاز" امضا شده است، بخشی از گاز مصرفی مناطق شمالی ایران با واردات از ترکمنستان تأمین می‎شود.

شرکت ملی گاز ایران در اطلاعیه‌ای گفته است: "در سه سال اخیر و با تلاش‎های صورت گرفته خوشبختانه مبالغ مربوط به خرید گاز به طور کامل به شرکت ترکمن پرداخت شد و مذاکرات برای چگونگی بازپرداخت بدهی‎های گذشته با حفظ ادعاهای ایران مبنی بر خسارت کمی و کیفی نیز آغاز شد که در مذاکرات اخیر مورد توافق طرفین قرار گرفت".

شرکت ملی گاز ایران اقدام اخیر ترکمنستان در قطع گاز را"غیرمنطقی" و "مغایر با چارچوب قرارداد" توصیف کرده است.