روحانی: اگر برجام اتفاق نیفتاده بود فقط برای حقوق کارمندان پول داشتیم

rouhani

منبع تصویر، President.ir

حسن روحانی رییس جمهور ایران می‌گوید اگر برجام اتفاق نیفتاده بود دولت حداکثر می‌توانست حقوق کارمندان را پرداخت کند اما اکنون ۳۷ هزار میلیارد تومان برای بوجه عمرانی در نظر گرفته است.

رییس جمهور ایران که امشب (اول ژانویه، ۱۲ دی) در گفتگو با تلویزیون دولتی ایران شرکت کرده بود گفت برجام باعث شده درآمد ایران از نفت و گاز دو برابر شود.

آقای روحانی گفت یکی دیگر از دستاوردهای برجام این است که فعالیت‌های هسته‌ای ایران اکنون "قانونی است در حالی که قبلاً این فعالیت هسته‌ای به عنوان یک فعالیت غیرقانونی و برخلاف مصوبات قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل تلقی می‌شد."

او همچنین به خرید هواپیماهای مسافربری به عنوان یکی دیگر از دستاوردهای برجام اشاره کرد و گفت مردم ایران سالی حدود چهار میلیارد دلار برای بلیت هواپیما به شرکت‌های خارجی پول می‌دهند در صورتی که با نوسازی ناوگان مسافربری ایران، این پول به کشور بر می‌گردد. او گفت "تا پایان سال" چند فروند از این هواپیماهای مسافربری وارد ایران خواهد شد.

آقای روحانی که کمتر از پنج ماه دیگر دوره ریاست جمهوری‌اش به پایان می‌رسد بیکاری را مسئله‌ای نگران کننده خواند و گفت دانشگاه روند اشتغال را به تعویق می‌اندازد:

"جمعیت مؤثر دانشگاهیان چند سال پیش حدود ۲ میلیون تا ۲میلیون و ۲۰۰ هزار بود و امروز به ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار و نزدیک ۵ میلیون رسیده است و سالانه ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار نفر فارغ‌التحصیل می‌شوند که اینها نیاز به شغل دارند. به علاوه افرادی که در جامعه هستند و به دانشگاه نمی‌روند هم به اشتغال نیاز دارند."

آقای روحانی گفت بین سال‌های ۱۳۸۵ تا ۹۰ "اشتغال واقعی و خالص" ثابت ماند و سالی "۱۴ هزار شغل خالص ایجاد شد" اما در دو سال گذشته تقریباً یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر به شمار شاغلان کشور اضافه شده است. او شمار شاغلان ایران را ۲۳ میلیون نفر اعلام کرد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

آقای روحانی با اشاره به اینکه بر اساس آمارهای مختلف رشد اقتصادی کشور شش ماهه کشور بین ۶.۴ تا ۷.۴ درصد است گفت او در نوروز امسال وعده پنج درصد رشد اقتصادی را به مردم داده بود.

او همچنین به مردم ایران اطمینان خاطر داد که قیمت ارز افزایش نخواهد یافت و گفت افزایش قیمت اخیر قیمت ارز در ایران دست دولت نبوده است:

"ما در بودجه نمی‌آوریم که دلار به چه قیمتی خواهد بود ولی برمبنای محاسباتی که وجود دارد حدود ۳ هزار و ۳۰۰ تومان تعیین شده است. بنابراین نرخ ارز این نرخ فعلی نیست و این نرخ کاهش پیدا خواهد کرد، اینکه شما اشاره کردید دولت مایل است نرخ ارز بالا رود اصلاً این‌طور نیست."

رییس جمهور ایران درباره ممنوعیت برگزاری کنسرت در برخی شهرهای ایران گفت: "بعد از ماه‌ها و سال‌ها در شهری می‌خواهد کنسرتی برگزار شود، با شرایط و مقرراتی که هست، مجوز می‌گیرد، اماکن یک‌جور، نیروی انتظامی یک‌جور و خود وزارت ارشاد یک‌جور رفتار می‌کند. درنهایت به‌خاطر یک بهانه‌ای به‌هم می‌خورد. نباید در این مسائل مردم را دچار مشکل کنیم."

"نباید اینقدر سخت‌گیری کنیم. دین ما سهل و آسان است، اصلاً خدا حکمی که مشکل‌آفرین باشد وضع نکرده، اگر می‌بینیم مشکل است و نمی‌توانیم زندگی کنیم، معلوم است ما اسلام را درست تفسیر نکرده‌ایم."