دو نماینده مجلس ایران 'با قاضی آرش صادقی و علی شریعتی ملاقات کردند'

حق نشر عکس Twitter/MotahareParsi
Image caption خانواده علی شریعتی عکس او را قبل و بعد از اعتصاب غذا منتشر کرده‌اند

به گفته یکی از نمایندگان مجلس ایران، دو نماینده حقوقدان با قاضی ابوالقاسم صلواتی، قاضی پرونده آرش صادقی و علی شریعتی ملاقات کرده‌اند و به حل پرونده این دو امیدوارند.

بهرام پارسایی، سخنگوی فراکسیون امید مجلس ایران، به خبرگزاری ایلنا گفته است که دو حقوقدان عضو این فراکسیون در روزهای گذشته "ملاقات بسیار خوبی" با قاضی پرونده این دو زندانی سیاسی داشته‌اند و مشکلات و حاشیه‌های این پرونده‌ها را با او مطرح کرده‌اند.

آقای پارسایی گفته است: "ما امیدواریم با توجه به فضای صمیمی روز گذشته هر چه زود‌تر این پرونده و حاشیه‌های آن حل شود."

اعتصاب غذای همزمان چندین زندانی سیاسی در ایران موجی از اعتراض به دستگاه قضایی این کشور را پدید آورده است.

آرش صادقی بعد از بیش از دو ماه و با رسیدن به خواسته آزادی همسرش، گلرخ ابراهیمی ایرایی، به اعتصاب غذای خود پایان داده است. اما نزدیکان آقای صادقی می‌گویند با وجود نیاز او به درمان، مسئولان قضایی همچنان آقای صادقی را در بهداری اوین نگهداری می‌کنند و او را بیمارستان منتقل نکرده‌اند.

علی شریعتی نیز بیش از دو ماه است که اعتصاب غذا کرده است. همسر آقای شریعتی می‌گوید او امروز دچار خونریزی داخلی شده است.

آقای شریعتی یکی از بازداشتی‌های تجمع اعتراض به اسیدپاشی‌های اصفهان بود. او به جرم اقدام علیه امنیت ملی به پنج سال زندان محکوم شده است.

'ادامه اعتصاب غذای سعید شیرزاد'

یکی از زندانیان سیاسی دیگری که فعالان سیاسی ایرانی از وضعیتش ابراز نگرانی کرده‌اند سعید شیرزاد است که در زندان رجایی‌شهر نگهداری می‌شود.

نزدیکان آقای شیرزاد می‌گویند او با فرستادن نامه‌ای از زندان اعلام کرده است که به اعتصاب غذای خود ادامه خواهد داد.

Image caption آقای شیرزاد در اعتراض لب‌هایش را دوخت

اعتراض به او سختگیری‌ها و فشارها بر زندانیان رجایی شهر است و در نامه‌ای که دوستانش از او منتشر کرده‌اند آمده است: " با توجه به ادامه‌ی رویه‌ مذکور که حتی مواردی از آن‌ها منجر به مرگ زندانیان شده است، به این اعتصاب ادامه می‌دهم. بلکه این‌گونه صدای محبوس‌شده‌ زندانیان دربندی باشم که صدای بی‌صدایشان را فریادرسی نیست."

چند زندانی سیاسی دیگر نیز در هفته‌های اخیر در زندان‌های ایران اعتصاب غذا کرده‌اند.