علی شریعتی اعتصاب غذای خود را شکست

علی شریعتی
توضیح تصویر،

خانواده علی شریعتی عکس او را قبل و بعد از اعتصاب غذا منتشر کرده‌اند

علی شریعتی، زندانی سیاسی، پس از ۷۵ روز به درخواست مادر و دیگر اعضای خانواده‌اش به اعتصاب غذای خود پایان داد.

شایسته سادات شهیدی، مادر آقای شریعتی، در مصاحبه با بی‌بی‌سی فارسی این خبر را تایید کرد.

خانم شهیدی گفت که امروز، شنبه ۲۵ دی، با پسرش ملاقات داشته و آقای شریعتی به درخواست او اعتصاب غذای خود را شکسته است. او گفت بعید می‌داند که علی شریعتی به بیمارستان منتقل شده باشد.

مادر علی شریعتی در روزهای اخیر به دلیل اضطراب ناشی از اعتصاب غذای پسرش مشکلات جسمی پیدا کرده بود.

مطهره پارسی، همسر علی شریعتی، در توییتر خود نوشته که او به درخواست خانواده و محمد خاتمی، رییس‌جمهور پیشین ایران، اعتصابش را پایان داد.

در چند هفته اخیر وضعیت علی شریعتی، در کنار زندانیان دیگری مثل آرش صادقی و سعید شیرزاد، نگرانی‌های زیادی را ایجاد کرده بود. بسیاری از قوه قضاییه ایران برای نوع برخورد با این فعالان انتقاد کرده‌اند.

آقای شریعتی، که در تجمع اعتراض به اسیدپاشی بازداشت شده بود، با درخواست اعاده دادرسی اعتصاب غذا کرد. او در بیش از دو ماه اعتصاب غذا بیهوش شد و سرم دریافت کرد.

شماری از فعالان سیاسی پیش از این از او خواسته بودند به اعتصاب غذایش پایان بدهد و روز جمعه مصطفی تاج‌زاده، کیوان صمیمی و احمد زیدآبادی به ملاقات مادر او رفتند.

آقای شریعتی از فعالان ستاد انتخاباتی حسن روحانی بود.

به جز علی شریعتی چند زندانی سیاسی دیگر، از جمله محمدرضا نکونام، نزار زکا و سعید شیرزاد نیز اعتصاب غذا کرده‌اند.

به گفته فعالان ایرانی ۲۰ زندانی سیاسی رجایی شهر در نامه‌ای به عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، از او خواسته‌اند که از سعید شیرزاد، زندانی سیاسی در اعتصاب غذا حمایت کند.

در این نامه آمده است: " روز گذشته ایشان در حالت نیمه بیهوش و در شرایطی که قدرت تکلم خود را از دست داده بود و با افت شدید فشار خون مواجه شده بود با تشخیص و تصریح پزشک زندان به صورت اورژانس به بیمارستان انتقال داده شد."

"ما امضا کنندگان این نامه ضمن شهادت بر درستی خواسته‌های سعید شیرزاد، از شما و دیگر نهادهای بین المللی گیرنده نامه مصرانه می خواهیم از تمام ابزارهای موجود برای حفظ سلامتی و جان ایشان استفاده کنید."

آقای شیرزاد بیش از یک ماه است که در اعتراض به برخورد زندانبانان با زندانیان اعتصاب غذا کرده و لب‌های خود را دوخته است.