پروانه اپراتور موبایل در سوریه به ایران واگذار شد

اسحاق جهانگیری و عماد خمیس
توضیح تصویر،

معاون اول رئیس جمهور ایران از نخست وزیر سوریه استقبال رسمی کرد

در سفر عماد خمیس، نخست وزیر سوریه به تهران، دولت‌های ایران و سوریه پنج سند همکاری امضا کرده‌اند. به موجب یکی از این سندها پروانه یک اپراتور شبکه تلفن همراه در سوریه به ایران واگذار شده است.

واگذاری پنج هزار هکتار زمین کشاورزی، واگذاری زمین برای مخازن و تاسیسات نفتی، بهره‌برداری از یک معدن فسفر و واگذاری یک گاوداری اسناد همکاری دیگری هستند که علی طیب‌نیا و ادیب میاله، وزرای اقتصاد دو کشور، امضا کرده‌اند.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور ایران، در نشست خبری مشترک با نخست وزیر سوریه، با اشاره به سوابق همکاری جمهوری اسلامی و حکومت سوریه گفت ایران در جنگ داخلی سوریه از "دولت قانونی" این کشور حمایت کرده است.

آقای جهانگیری گفت: "ضرورت دارد برای حفظ دستاوردهای حاصل شده میدانی و سیاسی و نیز برای همکاری در زمینه بازسازی سوریه، تهران و دمشق هماهنگی ها و مشورت‌های خود را افزایش دهند."

اسحاق جهانگیری اظهار امیدواری کرد "بخش خصوصی ایران" بتواند از "شرایط جدید به وجود آمده" استفاده کند. آقای جهانگیری گفته است برای تقویت صادرات ایران به سوریه، ایران اعتباراتی را در اختیار دولت سوریه می‌گذارد.

عماد خمیس، نخست وزیر سوریه هم از کمک‌های نیروهای ایرانی در جنگ داخلی سوریه تشکر کرد و گفت: "ایران و سوریه هر دو در یک سنگر در مقابله با تروریسم قرار دارد."

آقای خمیس امروز با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز دیدار می‌کند.

صادرات ایران به سوریه سالانه چند صد میلیون دلار بود، اما با بروز جنگ داخلی و ناامنی در این کشور صادرات ایران کاهش یافت و بنا به آمار برخی منابع به زیر صد میلیون دلار رسید.

ایران مهمترین حامی منطقه‌ای حکومت بشار اسد بوده است و بیش از هزار نفر از نیروهای ایرانی در سوریه، عمدتا در درگیری‌های حلب، کشته شده‌اند.

با کنترل کامل نیروهای دولت سوریه بر حلب، دومین شهر مهم کشور، در عمده مناطق سوریه آتش‌بس برقرار شده است.