انتقاد چهار هنرمند زندانی ایرانی از 'سکوت' دیگر هنرمندان

برادران رجبیان
توضیح تصویر،

مهدی رجبیان و حسین رجبیان

کیوان کریمی، حسین رجبیان، مهدی رجبیان و یوسف عمادی، چهار هنرمندی که در ایران زندانی هستند در نامه‌ای از اینکه دیگر هنرمندان ایرانی در قبال وضعیت آنها "سکوت کرده‌اند" انتقاد کرده‌اند.

در این نامه، که در وبسایت‌های فعالان حقوق بشر ایرانی منتشر شده، آمده است: "آیا آنها اخبار حمایت جهانی هنرمندان و جشنواره های بین المللی پیرامون ما را نشنیده‌اند که این چنین درباره احکام قضایی و سرنوشت هنری‌مان سکوت کرده اند، یا تن به مصحلت اندیشی و از سر تاسف منفعت طلبی داده‌اند"؟

دو فیلمساز و دو آهنگساز امضاکننده این نامه گفته‌اند: "تمام آثارمان که در چند سال اخیر تولید و آماده ارائه بوده‌اند به شکل مستقیم و غیر مستقیم مورد مصادره و توقیف قرار گرفته‌اند و هیچ یک از هنرمندان داخلی برخلاف واکنش هنرمندان تراز اول دنیا به احکام سنگین زندان و مصادره آثار هنری‌مان واکنشی نشان نداده‌اند."

کیوان کریمی فیلمسازی است که با اتهام‌های "توهین به مقدسات" و "تبلیغ علیه نظام" محاکمه و به یک سال حبس محکوم شده است. او فیلمی درباره شعارنویسی و طراحی‌های دیواری در ایران ساخته است.

توضیح تصویر،

کیوان کریمی

مهدی رجبیان و یوسف عمادی در تولیدات موسیقی فعال بودند و حسین رجبیان، برادر مهدی نیز فیلمساز بوده است. آنها هم با اتهام‌های "توهین به مقدسات" و "تبلیغ علیه نظام" هر یک به شش سال حبس محکوم شدند که سه سال آن تعلیقی است.

انتشار آهنگ‌هایی با صدای خوانندگان زن و همچنین ارتباط با "خواننده‌های سیاسی و ضدانقلاب" از مواردی بوده که در دادگاه علیه آنها مطرح شد.