حکم پنج سال زندان نازنین زاغری تایید شد

نازنین زاغری
توضیح تصویر،

خانم زاغری فروردین ماه امسال در فرودگاه امام تهران بازداشت شد

غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران اعلام کرد که حکم پنج سال زندان نازنین زاغری رتکلیف، شهروند زندانی ایرانی - بریتانیایی، تایید شده است.

خانم زاغری به حکم پنج سال زندان دادگاه بدوی در شهریور ماه ۱۳۹۵ اعتراض کرده بود.

آقای محسنی اژه‌ای خانم زاغری را "متهم امنیتی" خوانده اما مقام‌های قضایی ایران تاکنون اتهام خانم زاغری را رسما اعلام نکرده‌اند.

نازنین زاغری فروردین ماه امسال هنگام بازگشت از ایران در فرودگاه امام خمینی بازداشت شد. ماموران پاسپورت او و دختر دو ساله‌اش را توقیف کردند و خانم زاغری را به کرمان بردند.

ریچارد رتلکیف، همسر خانم زاغری به رسانه‌ها گفته است در مدت زندان انفرادی در کرمان همسرش را "به امضای اعتراف دروغین مجبور کرده‌اند."

او مدعی شده که هدف ایران از نگه داشتن همسرش در زندان، گرفتن صدها میلیون دلار پولی است که با حکم دادگاه لاهه٬ وزارت دفاع بریتانیا باید به تهران پرداخت می‌کرد.

براساس گفته‌های آقای راتکلیف درخواست تجدید نظر همسرش در یک جلسه‌ غیرعلنی دادگاه انقلاب ایران در ۴ ژانویه رد شده بود؛ ولی خبر آن روز یکشنبه (۲۲ ژانویه/۳ بهمن) منتشر شده است.

آقای راتکلیف در بیانیه‌ای که در همین رابطه منتشر کرده گفته است که جزئیات دقیق اتهامات علیه همسرش هنوز مشخص نیست و افزوده است که دو اتهام جدید اما در زمان درخواست تجدید نظر او به اتهامات قبلی اضافه شده است.

به گفته او یکی از دو اتهام خانم زاغری مسئول بخش استخدام بی بی سی فارسی در زمان راه‌اندازی تلویزیون فارسی بی بی سی در سال ۲۰۰۹ بوده است. خانواده خانم زاغری تاکید می کنند که او در آن زمان در یک بخش آموزشی برای جوانان در ایران و افغانستان کار می‌کرده و هیچگاه برای بی بی سی فارسی کار نکرده است.

آقای راتکلیف در بیانیه خود همچنین گفته است که اتهام دوم و تازه همسرش این است که او با یک جاسوس بریتانیایی ازدواج کرده است. آقای راتکلیف حسابدار است.

گاهشمار وقایع مرتبط

آقای رتکلیف چندی پیش اعلام کرد که همسرش در زندان قصد خودکشی داشته است.

خانم زاغری با بخش آموزشی و خیریه بنیاد رویترز همکاری می‌کرد. نزدیکان او گفته‌اند که خانم زاغری بارها برای دیدار خانواده به ایران سفر کرده بود.

دختر دو ساله خانم زاغری که برای خروج از ایران پاسپورت ندارد توسط خانواده خانم زاغری نگهداری می‌شود.

تایید حکم پنج سال زندان عبد صالح

آقای اژه‌‎‎ای همچنین اعلام کرده که حکم پنج سال زندان فرهاد عبدصالح، متهم امنیتی دیگر نیز تایید شده است.

نام او ۲۷ مهر امسال در کنار چند متهم امنیتی دو ملیتی دیگر از جمله باقر نمازی، سیامک نمازی و نزار زکا اعلام شد.