اصغر فرهادی به اسکار نمی‌رود

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اصغر فرهادی پیشتر یک بار جایزه اسکار را به خاطر فیلم جدایی نادر از سیمین دریافت کرده است

اصغر فرهادی کارگردان ایرانی که فیلم اخیرش فروشنده نامزد جایزه بهترین فیلم خارجی اسکار ۲۰۱۷ است اعلام کرده که در مراسم اسکار امسال شرکت نخواهد کرد.

آقای فرهادی فرمان رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر منع ورود پناهجویان و همین طور مسافران و مهاجران ایرانی و شهروندان شش کشور دیگر را "شرایط ناعادلانه برای ورود قانونی" به آمریکا دانسته و در واکنش به آن گفته است که در مراسم اسکار شرکت نمی‌کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز جمعه دستوری را با عنوان "حفاظت از آمریکا در مقابل حملات تروریستی" امضا کرد که بر اساس آن ورود پناهجویان به آمریکا به مدت چهار ماه معلق شد و سفر شهروندان هفت کشور با اکثریت مسلمان از جمله ایران به آمریکا به مدت سه ماه ممنوع شد.

پیش از این آکادمی علوم و هنرهای سینمایی آمریکا، اسکار، در بیانیه‌ای احتمال جلوگیری از ورود اصغر فرهادی و بازیگران فیلمش به آمریکا به دلیل مذهب یا تابعیتشان را "شدیدا نگران کننده" خوانده و آن را محکوم کرده بود.

اسکار از احتمال ممنوعیت ورود فرهادی به آمریکا ابراز نگرانی کرد

محدودیت‌های اخیر 'شامل دارندگان گرین‌کارت نمی‌شود'

فرمان ترامپ؛ روایت ایرانیان در راه آمریکا

عکس: وضعیت فرودگاهها پس از فرمان ترامپ

ترانه علیدوستی بازیگر فیلم فروشنده نیز پیشتر گفته بود که حتی اگر امکان حضور در اسکار را داشته باشد در این مراسم شرکت نمی‌کند چرا که به گفته او "دیدن اینکه مردم معمولی هموطنم از حق قانونی خود برای دیدن فرزندانشان یا ادامه تحصیل در آمریکا محروم می‌شود، عمیقا مرا آزرده است."

اکنون آقای فرهادی، کارگردان این فیلم در بیانیه‌ای نوشته است که در روزهای گذشته با وجود "شرایط غیرمنصفانه‌ای که برای ورود مهاجران و مسافران چند کشور به ایالات متحده پیش آمد"، همچنان تصمیم داشته است که در این مراسم شرکت کند و نظراتش را با رسانه‌ها مطرح کند اما به گفته او امکان حضورش با "اما و اگرهایی" همراه بوده که در نتیجه آن تصمیم خود را عوض کرده و در این مراسم حاضر نخواهد شد.

آقای فرهادی در بیانیه خود توضیح نداده است که این "اما و اگرها" از طرف چه کسی مطرح شده است اما گفته "در روز اعلام نتایج آکادمی به پخش کننده‌ام در آمریکا اعلام کردم به همراه مدیرفیلمبرداری‌ام در این مراسم حضور خواهیم داشت" صدور فرمان آقای ترامپ اما باعث شده است این کارگردان برجسته ایرانی از حضور در مراسم اسکار منصرف شود.

کارگردان فیلم فروشنده در بیانیه خود گفته است "تندروها" جهان را به دو بخش ما و دیگران تقسیم می‌کنند تا "با ساختن تصویری هولناک از دیگران، مردم کشورشان را دچار ترس از آن‌ها بکنند".

آقای فرهادی این "تندروی" را محدود به آمریکا ندانسته و نوشته است در ایران نیز تندروها این‌گونه‌اند.

آقای فرهادی همچنین گفته است تحقیر ملت‌های دیگر به بهانه حفظ امنیت مردم یک کشور پدیده تازه‌ای در جهان نیست و زمینه‌ای برای ایجاد شکاف و دشمنی در آینده است.