یک کولبر در حادثه ریزش بهمن در پیرانشهر درگذشت

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
اولین گزارش ویدئویی ژیار گل از مجموعه چهار قسمتی زندگی کولبران

رسول خضری، نماینده سردشت و پیرانشهر در مجلس شورای اسلامی، می‌گوید یکی از سه کولبری که روز دوشنبه (۱۱ بهمن) گرفتار بهمن شدند، درگذشته است.

به گفته رضا مسافر از مقام‌های هلال ‌احمر آذربایجان‌غربی، این سه نفر روز دوشنبه در کوهستان‌ غربی پیرانشهر، در نوار مرزی ایران و عراق، گرفتار بهمن شدند و نیروهای امدادی صبح سه‌شنبه آنها را پیدا کردند.

رئیس هلال احمر پیرانشهر هم با تایید خبر درگذشت یکی از کولبران به کردپرس گفته است: "این جوان ۱۹ ساله که دارای بدنی نحیف و لاغر اندام بود متاسفانه در مقابل سرمای شدید و طاقت فرسای کوهستان نتوانست مقابله کند و قبل از رسیدن نیروهای امدادی در کوهستان‌های منطقه سی چومان جان خود را از دست داد."

شنبه شب هم ۱۶ کولبر دیگر در نزدیکی سردشت گرفتار بهمن شدند که چهار نفر از آنها جان خود را از دست دادند.

کولبران بین مناطق کردنشین و کوهستانی ایران و عراق بار می‌برند. برخی از آنان برای حمل کالا مجوز دارند، اما عمده بار آنها به شکل قاچاق جابه‌جا می‌شود.

در سال‌های اخیر ده‌ها کولبر به دلیل سقوط بهمن، سرما، رفتن روی مین یا تیراندازی ماموران مرزی کشته شده‌اند.

رسول خضری، نماینده سردشت و پیرانشهر، به ایسنا گفته است: "با توجه به داشتن مرز مشترک با اقلیم کردستان این کول‌برها از عراق پوشاک و لباس می‌آورند چون چاره دیگری برای امرار معاش ندارند... با توجه به میزان مبادلات از پیرانشهر با اربیل عراق که به حدود ۱۲ میلیارد دلار می‌رسد، مردم این شهر نیز باید از این مبادلات منتفع شوند."

حق نشر عکس irib
Image caption روز شنبه ۱۶ کولبر در حادثه مشابهی گرفتار بهمن شدند که چهار نفر از آنها کشته شدند

موضوعات مرتبط