شهردار تهران: در حادثه پلاسکو مشکل تجهیزات نداشتیم

شهردار تهران گزارش حادثه پلاسکو را به مجلس ارائه کرد

منبع تصویر، Tasnim

حدود دو هفته پس از حادثه ساختمان پلاسکو، محمد باقر قالیباف، شهردار تهران و عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران امروز چهارشنبه ۱۳ بهمن(اول فوریه) با حضور در مجلس گزارشی از این حادثه را به نمایندگان مجلس ارائه کردند.

محمد باقر قالیباف، شهردار تهران در گزارش خود به مجلس گفته است آتش نشانی در حادثه پلاسکو مشکل تجهیزات نداشت. شماری از نمایندگان زمانی که آقای قالیباف گزارش خود را می‌خواند در اعتراض صدای خود را بالا بردند.

صبح پنجشنبه، ۳۰ دی (۱۹ ژانویه) طبقات بالایی ساختمان پلاسکو در خیابان جمهوری تهران دچار آتش‌سوزی شد و ساعاتی بعد، سازمان آتش‌نشانی اعلام کرد که آتش مهار شده است. مدتی بعد آتش دوباره شعله‌ور شد و ساختمان به کلی فرو ریخت.

در این حادثه که واکنش گسترده طیف وسیعی از مردم ایران را در بر داشت، ۱۶ آتش‌نشان و همچنین ۶ شهروند که از مغازه‌داران این ساختمان بودند، جان خود را از دست دادند.

بیشتر بخوانید:

منبع تصویر، Mizan

قالیباف در مجلس: آتش نشانی در حادثه پلاسکو مشکل تجهیزات نداشت

محمد باقر قالیباف، شهردار تهران امروز گزارش خود را درباره حادثه دو هفته پیش به مجلس ارائه کرد. بعضی از اعضای شورای شهر تهران انتظار داشتند چنین گزارش را دیروز سه‌شنبه ۱۲ بهمن دریافت کنند.

در جلسه امروز مجلس شهردار تهران فیلمی حدودا ۷ دقیقه‌ای را پخش کرد که در آن لحظه فروریختن ساختمان و بخش‌هایی از عملیات امداد و نجات آتش‌نشانان به تصویر کشیده شده بود.

در ابتدای این فیلم مصاحبه‌ای از زنی پخش شد که از مردم می‌خواست محل وقوع حادثه را ترک کنند تا امدادرسانی محقق شود.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران(ایرنا) محمد باقر قالیباف به نمایندگان مجلس گفته است:"تجهیزات سازمان آتش‌نشانی برای مهار آتش سوزی یک یا دو ساختمان کافی است، اما اگر این حادثه به زلزله تبدیل شود یا تعداد ساختمان‌ها به ۵ عدد برسد به طور قطع تجهیزات ما پاسخگو نیست."

شهردار تهران در حین ارائه گزارش خود به مجلس گفته است:

  • ۳۲ دقیقه قبل از ریزش ساختمان، دستور تخلیه نیروهای امدادی صادر شده بود.
  • نیروهای آتش نشان در کمتر از ۲ و نیم دقیقه پس از اعلام وقوع حادثه محل ساختمان پلاسکو حاضر شدند.
  • کار آواربرداری ساختمان پلاسکو با همه استانداردهای موجود همخوانی دارد.
  • در حادثه ۱۱ سپتامبر بخش عملیاتی در فاز نخست ۹۰ روز و کار آوار برداری نیز هشت ماه طول کشید.
  • کار آواربرداری ساختمان پلاسکو در مدت ۹ روز انجام شد، در حالیکه زمان اتمام کار را ۱۰ روزه پیش بینی کرده بودیم.
  • بالگرد در اختیار سازمان‌های امداد و نجات است؛ در حادثه پلاسکو امکان استفاده از بالگرد نبود هرچند که نیازی هم به استفاده از بالگرد نداشتیم.

آقای قالیباف بررسی جزییات بیشتر حادثه پلاسکو را به کمیسیون‌های تخصصی مجلس واگذار کرده است.

پس از حادثه پلاسکو آقای قالیباف از سوی عده‌ای از منتقدان به "سوء مدیریت" و "کوتاهی در تجهیز آتش‌نشانی" متهم شد.

رسانه‌های وابسته به شهرداری تهران سه روز پس از وقوع حادثه پلاسکو فیلمی منتشر کردند که نشان می‌داد شهردار ماه‌ها قبل در یک سخنرانی درباره خطر وقوع یک فاجعه در این ساختمان هشدار داده بود.

بیشتر بخوانید:

منبع تصویر، Tasnim

وزیر کشور: شهرداری موظف به رفع خطر در بناهای شهری است

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران هم که همزمان با حضور آقای قالیباف در مجلس حاضر شده بود گزارشی درباره حادثه دو هفته پیش ارائه داد.

آقای رحمانی فضلی به قوانینی اشاره کرده است که بر اساس آن‌ها شهرداری موظف به "رفع خطر" و "تامین ایمنی شهرها" است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت وابسته به مجلس ایران، وزیر کشور گفته است: "ساختمان(پلاسکو) فاقد شبکه گاز بوده و تامین گاز بصورت سیلندرهای کوچک و متوسط انجام می‌گرفت که بعضا موجب شدت حریق و وقوع بعضی انفجارها بوده است."

آقای رحمانی فضلی در حین ارائه گزارش خود به مجلس گفته است:

  • ۱۲۳ ایستگاه آتش نشانی در تهران وجود دارد که بر اساس استاندارد باید ۱۵۰ ایستگاه باشد.
  • تعداد خودروهای آتش نشانی ۳۱۹ دستگاه است که می‌بایست(بر اساس استاندارد) به حدود ۶۰۰ دستگاه افزایش یابد.
  • صدور دستور تخلیه ساختمان پس از ۳ ساعت و ۳۵ دقیقه از زمان شروع آتش سوزی بوده است.

وزیرکشور ایران همچنین وعده داده که با پیشنهاد بنیاد مستضعفین ساختمان پلاسکو طی دو سال آینده ساخته می‌شود. او همچنین گفته: "افراد(کسبه ساختمان پلاسکو) در طی این مدت در مکان دیگری برای کسب و کار خود اسکان پیدا می‌کنند."

بیشتر بخوانید:

منبع تصویر، Tasnim

توضیح تصویر،

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی،نماینده رشت(راست) و علی مطهری(چپ)

نمایندگان منتقد

ارائه گزارش شهردار تهران و وزیر کشور در جلسه امروز مجلس منتقدانی هم داشت.

بعضی از این نمایندگان زمانی که آقای قالیباف گزارش خود را می‌خواند در اعتراض صدای خود را بالا بردند.

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی، نماینده رشت در بخشی از گزارش آقای قالیباف ناگهان فریاد زد "دروغ نگو". این فریاد برای لحظاتی مانع خواندن گزارش آقای قالیباف شد.

این نماینده مجلس گفته است: "چیزی که می‌گویید با آنچه وزیر کشور گفت تفاوت دارد. یا شما دروغ میگویی یا وزیر. اگر وزیر دروغ گفته باید با او برخورد شود و اگر تو دروغ میگویی هم همچنین."

قاسم میرزایی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس به خبرگزاری کار ایران(ایلنا) گفته است: "عزم برخی بر این است که درخواست تحقیق و تفحص از شهرداری تهران به صحن مجلس نیاید."

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران در پایان جلسه امروز به کمیسیون عمران یک ماه فرصت داده که گزارش "ملی" خود را درباره حادثه پلاسکو تهیه کنند.