ترامپ: به ایران اخطار رسمی داده شده

موشک سجیل
توضیح تصویر،

موشک سجیل

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، می‌گوید به ایران برای آزمایش موشکی اخیر "اخطار رسمی" داده شده است.

آقای ترامپ در توییتر خود نوشته است: "به ایران برای شلیک یک موشک بالستیک به طور رسمی اخطار داده شده است. باید برای توافق افتضاحی که آمریکا با آنها کرد ممنون می‌بودند!"

"ایران نفس‌های آخرش را می‌کشید و در آستانه فروپاشی بود، تا اینکه آمریکا به میان آمد و با توافق هسته‌ای به این کشور زندگی دوباره‌ای به آنها بخشید: ۱۵۰ میلیارد دلار"

چند روز پیش منابع آمریکایی اعلام کردند که ایران روز یکشنبه آزمایش موشکی ناموفقی انجام داده است. وزیر دفاع ایران امروز گفته است که این آزمایش موشکی موفق بوده است.

پیش از هشدار دونالد ترامپ، مایکل فلین و شان اسپایسر، مشاور امنیت ملی آمریکا و سخنگوی کاخ سفید هم گفتند که به ایران برای این آزمایش موشکی رسما اخطار می‌دهند.

اتحادیه اروپا از ایران خواسته است که با آزمایش‌های موشکی بی اعتمادی موجود را تشدید نکند.

مطابق قطعنامه شورای امنیت به دنبال توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی، ایران باید از آزمایش موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای خودداری کند. دولت آمریکا می‌گوید آزمایش ایران نقض توافق بوده، اما ایران می‌گوید موشک آزمایش شده برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی نشده و بنابراین ارتباطی با توافق هسته‌ای و قطعنامه شورای امنیت ندارد.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفته است که "آزمایش های موشکی ایران هیچ مغایرتی با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت ندارد" و "سیاست دفاعی مشروع ایران منطبق بر حقوق و مقررات بین المللی بوده و تحت هیچ شرایطی قابل مذاکره نیست."