آمریکا در 'آستانه تحریم ایران' به خاطر آزمایش موشکی

حق نشر عکس Reuters

گزارش‌ها حکایت از آن دارد که دولت دونالد ترامپ به زودی در واکنش به آزمایش موشکی اخیر جمهوری اسلامی تحریم‌های تازه‌ای علیه ایران وضع خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع ناشناسی در دولت آمریکا گزارش داده احتمال دارد که واشنگتن تحریم دست کم هشت شرکت یا سازمان ایرانی را روز جمعه (سوم فوریه) اعلام کند.

روزنامه وال استریت ژورنال نیز گزارش داده است که تحریم‌های احتمالی چند شرکت، نهاد نظامی و شهروند ایران را به اتهام حمایت از «تروریسم» و فعالیت در در برنامه موشکی هدف قرار خواهد داد.

کاخ سفید و وزارت خزانه داری آمریکا هنوز رسما به این گزارش‌ها واکنش نشان نداده اند.

از طرف دیگر، باب کورکر، رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا و ۲۱ سناتور جمهوریخواه و دموکرات روز پنجشنبه طی نامه ای سرگشاده به دونالد ترامپ، خواهان تشدید تحریم های ایران شدند.

در این نامه آمده است: «رهبران ایران باید فشار کافی احساس کنند تا به فعالیت های عمیقا بی ثبات کننده خود، حمایت از گروه های تروریستی و ادامه آزمایش موشک های بالستیک خاتمه بدهند.»

این سناتورها خواهان اجرای کامل تحریم های فعلی و نیز وضع تحریم های جدید بر سر برنامه موشکی ایران شده اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، روز پنجشنبه در پاسخ به سوالی درباره احتمال استفاده از گزینه نظامی علیه ایران، گفت: "درباره ایران هیچ گزینه‌ای حذف نشده است."

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید، هم هشدار داد که "اقدامات خصمانه ایران" بی‌پاسخ نخواهد ماند. او به خبرنگاران گفت جزئیات واکنش به ایران بعدا اعلام خواهد شد.

پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، نیز گفت که از اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران حمایت می‌کند.

دونالد ترامپ و مشاور امنیت ملی وی پیشتر اعلام کرده بودند که برای آزمایش موشکی اخیر به ایران "اخطار رسمی" داده‌اند.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، هشدارهای آمریکا را رد کرده و گفته که آزمایش موشکی ایران با قوانین بین‌المللی مغایرتی نداشته است.

علی اکبر ولایتی، مشاور رهبر ایران در امور بین الملل هم گفته است: "بدون شک با گذر زمان دولت جدید آمریکا نیز متوجه می شود که رجزخوانی‌های توخالی را متوقف کند چون اعتبار آقای ترامپ در افکار عمومی از بین خواهد رفت."

به جز دولت آمریکا، در کنگره این کشور هم مواضع سختی علیه ایران اتخاذ شده است. رهبران اکثریت جمهوری‌خواه کنگره گفته‌اند حامی وضع تحریم‌های جدید "غیراتمی" علیه ایران هستند.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا هم با اعلام موضعی مشابه گفت آمریکا باید از "آرامش بخشیدن به ایران" دست بردارد.

جمهوری‌خواهان، که هم‌اکنون دولت و کنگره آمریکا را در اختیار دارند، منتقد توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی بوده‌اند.

باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین و از حزب دموکرات، این توافق را یکی از دستاوردهای مهم سیاست خارجی خود می‌دانست.

آقای اوباما هم مشابه آنچه آقای ترامپ امروز گفته است بارها گفته بود که در مواجهه با ایران "همه گزینه‌ها را مد نظر قرار می‌دهد"، اما او تاکید داشت که برخورد نظامی تنها می‌تواند به عنوان آخرین گزینه و در صورتی مورد استفاده قرار گیرد که سایر گزینه‌ها به بن‌بست رسیده باشند.