آمریکا ۲۵ شخص و شرکت را به فهرست تحریم‌های ایران اضافه کرد

حق نشر عکس AFP
Image caption آزمایش سال گذشته موشک بالستیک قدر

وزارت دارایی آمریکا ۱۳ شخص و ۱۲ نهاد را به فهرست تحریم‌های ایران اضافه کرده است. هشت نفر از اشخاص و پنج مورد از نهادها ایرانی هستند . به گفته وزارت دارایی آمریکا بعضی از آنها با سپاه پاسداران ارتباط دارند.

دو شهروند لبنان، یک شهروند امارات و یک شهروند چین هم از اشخاص تحریم شده هستند.

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید، گفت این تحریم‌ها روشن می‌کنند که توافق هسته‌ای به نفع آمریکا نبوده است. او گفت این تحریم‌ها پیشتر مورد بررسی بودند اما زمان اعلامشان واکنشی به آزمایش موشکی ایران بوده است.

پس از آزمایش یک موشک بالستیک در ایران، دولت دونالد ترامپ به این کشور "اخطار رسمی" داده است. آقای ترامپ امروز گفت: "ایران دارد با آتش بازی می‌کند."

یک مقام عالی دولت آمریکا به شرط فاش نشدن هویتش به بی‌بی‌سی گفت تحریم‌های امروز "تنها قدم‌های اول در واکنش به رفتار تحریک‌آمیز ایران هستند". مقام ارشد دیگری نیز گفت در صورتی که ایران به تعهدات بین المللی خود پایبند بماند آمریکا آماده همکاری مثبت با این کشور است.

این مقام‌ها تایید کردند که تحریم‌های امروز ارتباطی با توافق هسته‌ای ندارند و از "مسیر عادی" وضع شده‌اند.

جان اسمیت، سرپرست دفتر کنترل دارایی‌های خارجی در وزارت دارایی آمریکا گفته است: "حمایت مستمر ایران از تروریسم و توسعه برنامه موشک‌های بالستیک این کشور تهدیدی برای منطقه، برای شرکای جهانی ما، و برای آمریکا است."

در ماه فروردین سال جاری نیز وزارت دارایی آمریکا شش شرکت و دو شخص را در ارتباط با برنامه موشکی ایران تحریم کرد.

آمریکا و چند کشور دیگر می‌گویند آزمایش‌های موشکی ایران خلاف قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت است که کشورهای عضو سازمان ملل را به اجرای توافق هسته‌ای ایران متعهد می‌کند.

زیگمار گابریل، وزیر خارجه آلمان، امروز گفته است آزمایش اخیر ایران "نقض فاحش قطعنامه سازمان ملل است".


افزایش تنش

کسری ناجی - بی‌بی‌سی

تحریم‌های جدید اولین اقدام ملموس دولت جدید آمریکا علیه ایران است.

ایران قبلا گفته بود هر نوع افزایش تحریم نقض توافق هسته‌ای است.

شکی نیست که بالا گرفتن تهدیدها و اخطارهای آمریکا به ایران و حالا افزایش تحریم‌ها دو کشور را در مسیر افزایش ناگهانی تنش قرار داده است، به خصوص در آب‌های خلیج فارس که قایق‌های مسلح سپاه پاسداران ایران و کشتی‌های جنگی آمریکا بارها در مسیر رویارویی بوده‌اند.


قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت از ایران می‌خواهد که از آزمایش موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای خودداری کند. ایران می‌گوید موشک‌هایش برای حمل کلاهک هسته‌ای طراحی نشده‌اند و بنابراین آزمایش آنها نقض قطعنامه نیست.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، امروز در توییتر خود ویدئویی منتشر کرد که در آن می‌گوید: "ما هرگز اسلحه خود را علیه دیگران به کار نمی‌گیریم مگر در دفاع از خود."

حق نشر عکس Reuters
Image caption وزیر خارجه ایران از برنامه‌های تسلیحاتی این کشور دفاع کرد

اما قدرت‌های غربی می‌گویند آزمایش‌های موشکی نقض قطعنامه یا "خلاف روح" آن است و موجب بی اعتمادی می‌شود.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، پیش از این گفته است: "وضع هر گونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای... توسط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقض برجام (توافق جامع اتمی) محسوب خواهد شد و دولت موظف است... فعالیت‌های برجام را متوقف کند".