مخالفت ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران با طرح تعدیل مجازات اعدام

حق نشر عکس Tasnim

ستاد مبارزه با مواد مخدر خواستار توقف طرح تعدیل مجازات اعدام در ایران شد.

علی علیزاده، مدیرکل حقوقی ستاد مبارزه با مواد مخدر امروز اعلام کرد که این ستاد به عنوان مرجع ملی مبارزه با مواد مخدر خواستار توقف طرح تعدیل مجازات اعدام است.

مجلس ایران مدتی قبل طرح یک فوریتی تعدیل مجازات اعدام را با بیش از ۱۴۰ امضا به تصویب رساند، بر این اساس قرار است در هفته های آتی کمیسیون حقوقی قضایی مجلس ایران این طرح را به تصویب برساند.

به گزارش تسنیم، آقای علیزاده با تاکید بر اینکه چنین طرحی اصولی نیست گفت که در صورت اصرار نمایندگان بر طرح مذکور با توجه به ماهیت قضایی طرح، نظر قوه قضاییه در این طرح گرفته شود.

درباره طرح کاهش احکام اعدام بیشتر بخوانید

مدیر کل حقوقی ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین عنوان کرد که پیش بینی متخصصان جرایم سازمان یافته و جرایم مواد مخدر این است که اصلاحات ناهمگون و غیر کارشناسی اگرچه ادبیات حقوق بشری دارد، اما در مقام اجرا جامعه را با موج عظیمی از این جرم و طبیعتا دیگر جرایم مواجه خواهد کرد.

دو سال پیش بود که محمد جواد لاریجانی، معاون بین الملل و دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران گفته بود که تلاش می شود تا قوانین اعدام های مربوط به مواد مخدر تغییر کند.

هر چند در مهرماه سال جاری در حالیکه مجلس ایران این طرح را مطرح کرد، رییس قوه قضاییه ایران لغو مجازات اعدام برای قاچاق مواد مخدر در این کشور را رد کرد.