معاون رئیس‌جمهور آمریکا: بهتر است ایران عزم و اراده ترامپ را محک نزند

مایک پنس

مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا گفته است: "بهتر است که ایران عزم و اراده رئیس جمهور جدید را محک نزند."

آقای پنس که با شبکه خبری ای بی سی صحبت می‌کرد، گفت: "ایران باید قبل از ادامه دادن به اقدامات خصمانه و ستیزه‌جویانه بیشتر فکر کند."

معاون رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به این سوال که چه اقداماتی از سوی ایران، به معنای محک زدن عزم و اراده دونالد ترامپ است، گفت: "آزمایش‌های موشکی ایران و حمایت از شورشیان حوثی در یمن."

آقای پنس در این مورد که چگونه به اقدامات تحریک آمیز ایران پاسخ داده خواهد شد، گفت : "همانطور که رئیس جمهور گفته تمام گزینه‌ها روی میز است، از جمله اقدام نظامی."

+بیشتر بخوایند:

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا هم روز جمعه ۳ فوریه (۱۵ بهمن) در توییتی گفت: "ایران با آتش بازی می کند. من به مهربانی اوباما نیستم."

مایک پنس در مورد توافق هسته‌ای با ایران گفت: :رئیس جمهور، من و دولت فکر می‌کنیم که این توافقی بد بود. ما در حال بررسی توافق هستیم. ترامپ در روزهای آینده بعد از مشورت با تمام مشاورانش درباره توافق تصمیم خواهد گرفت."

هفته پیش آزمایش موشکی ایران با واکنش منفی کشورهای غربی و اسرائیل روبه‌رو شد که آن را ناقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد برشمردند.

اما مقام‎های ایرانی از جمله محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه گفتند که هیچ یک از موشک‌های ایران برای حمل کلاهک‌های هسته‌ای طراحی نشده‌ بنابراین آزمایش موشکی ایران قطعنامه ۲۲۳۱ را نقض نمی‌کند.

چند روز پس از آنکه ایران خبر آزمایش موشکی خود را تایید کرد، آمریکا 25 مقام و شرکت را به فهرست تحریم‌های ایران اضافه کرد.

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید، گفت این تحریم‌ها روشن می‌کنند که توافق هسته‌ای به نفع آمریکا نبوده است. او گفت این تحریم‌ها پیشتر مورد بررسی بودند اما زمان اعلامشان واکنشی به آزمایش موشکی ایران بوده است.