'پنج کیلوگرم اورانیوم ۲۰ درصدی از روسیه وارد اصفهان شد'

حق نشر عکس Tasnim
Image caption هواپیمای حامل اورانیوم غنی شده و کیک زرد از روسیه در یکی فرودگاه های اصفهان به زمین نشسته است

یک مقام بلندپایه در سازمان انرژی اتمی ایران گفته است که ۵ کیلوگرم اورانیوم غنی شده با خلوص ۲۰ درصد از روسیه وارد اصفهان شده است.

علی اصغر زارعان، دستیار ویژه علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران این موضوع را به روزنامه خراسان گفته است.

آقای زارعان گفته "در زمان اجرای برجام و برای گرفتن هر گونه بهانه از طرف مقابل ما به همراه ذخایر غنی شده زیر ۵ درصد خود، مقادیری مواد غنی شده ۲۰درصدی را نیز به روسیه فرستادیم که در قبال (اورانیوم) غنی شده زیر ۵ درصد کیک زرد گرفتیم اما مواد ۲۰ درصد ما به صورت امانی نزد روس ها باقی ماند تا به صورت موردی و با توجه به نیاز ایران به کشور بازگردد".

تولید اورانیوم غنی شده با خلوص ۲۰ درصد در جریان توافق موقت اتمی ژنو و در برابر توقف صدور تحریم های تازه علیه ایران تعلیق شد.

در توافق برجام هم ایران موافقت کرد که در مدت زمان اجرای توافق از تولید سوخت ۲۰ درصدی خودداری کند اما مجاز است که با اطلاع آژانس بین المللی انرژی اتمی یا از طریق کانال خرید پیش بینی شده در برجام نیازمندی خود در این زمینه را تامین کند.

درباره توافق برجام:

نگهداری امانی اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده ایران در روسیه به گفته آقای زارعان بخشی از توافق دوجانبه ایران و روسیه است.

به گفته این مقام ایرانی بر اساس این توافق دوجانبه اورانیوم ۲۰ درصدی در صورت اعلام نیاز تهران در محموله های ۵ کیلوگرمی به ایران فرستاده می‌شود.

حق نشر عکس Tasnim
Image caption خبرگزاری تسنیم می گوید این عکس مربوط به اورانیوم غنی شده ایران است

مقام‌های ایرانی می گویند اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده، سوخت راکتور تحقیقاتی تهران است که مصارف پزشکی و کشاورزی دارد. این سوخت پس از آن تولید شد که کشورهای غربی با فروش سوخت مورد نیاز راکتور تهران مخالفت کردند.

آقای زارعان در اظهارات خود گفته "هم اکنون ۵ کیلو از این مواد ۲۰ درصدی برای ساخت سه صفحه سوخت راکتور اتمی تهران جهت تولید رادیو دارو با نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی وارد کشور شده است و در ادامه نیز هرگاه نیازی احساس کنیم با اطلاع آژانس می توانیم مواد ۲۰ درصد غنی شده خود را وارد کنیم".

همزمان با ورود ۵ کیلو اورانیوم غنی شده، آخرین محموله از ۱۴۹ تن کیک زرد هم به گفته مقام های ایرانی از روسیه وارد ایران شده است.

علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران پیش از این گفته بود گفته ذخایرکیک زرد ایران اکنون به ۳۵۹ تن رسیده است.

کیک زرد یا اکسید غلیظ شده اورانیوم برای غنی سازی اورانیوم به کار می رود.

آخرین کیک زرد ایران خریداری شده ایران مربوط به حدود ۴۰ سال قبل است که ایران در حدود ۵۰۰ تن از این کالا را از آفریقای جنوبی خریده بود.