دومین روز از تجمع اعتراضی به شرایط زیست محیطی در اهواز

تجمع اهواز

منبع تصویر، TASNIM

گروهی از مردم اهواز در اعتراض به شرایط زیست محیطی استان خوزستان برای دومین روز در مقابل استانداری این شهر تجمع کردند.

روز گذشته (دوشنبه ۲۵ بهمن) نیز شماری از ساکنان اهواز در اعتراض به وضعیت گرد و غبار و قطعی برق و مشکلات ناشی از مسائل زیست محیطی در مقابل استانداری این شهر تجمع کرده بودند.

به دنبال وزش طوفان و افزایش غلظت گرد و غبار در استان خوزستان ساکنین این منطقه با مشکلات مختلفی روبرو شده اند.

درباره مشکلات محیط زیستی خوزستان بیشتر بخوانید:

در ابتدای هفته جاری با افزایش رطوبت و تجمع گرد و غبار بر خطوط برق، ۱۱ شهر خوزستان دچار قطعی برق و آب شدند.

رسانه‌های ایرانی گزارش دادند که هزاران نفر از اهالی خوزستان پس از مراجعه به مدارس، دانشگاه‌ها و اداره‌ها متوجه شدند که به دلیل قطع آب و برق تعطیل شده‌اند.

گزارش شده که عدم اطلاع رسانی درباره تعطیلی‌ها در کنار از کار افتادن شماری از چراغ‌های راهنمایی، به ترافیک سنگین در برخی شهرها منجر شده است.

منبع تصویر، khouznews

در ادامه این روند، جسله ستاد بحران به شکل اضطراری تشکیل جسله داد. حمید چیت‌چیان وزیر نیروی ایران به اهواز سفر کرد و از طرف دولت از مردم خوزستان عذرخواهی کرد.

''''۳۵ درصد منشا ریزگردهای خوزستان داخلی است ''''

در ادامه واکنش‌ها به مشکل محیط زیستی استان خوزستان، همایون یوسفی، نماینده مردم اهواز در مجلس گفت: "طبق برآوردها پدیده ریزگردها در استان خوزستان ۳۵ درصد منشا داخلی و ۶۵ درصد منشا خارجی دارد."

به گزارش تسنیم، نماینده مردم اهواز در مجلس با بیان اینکه ۷ کانون در داخل کشور برای ریزگردها شناسایی شده که شامل ۳۵۰ هزار هکتار است گفت: "اگر این کانونها کنترل شود ۴۰ تا ۵۰ درصد گرد و غبار در استان کاهش می‌یابد،‌ این کانونهای داخلی در دسترس خودمان است که اگر بتوانیم آنها را کنترل کنیم گام مهمی در این زمینه برداشته شده است."

همچنین آقای یوسفی عنوان کرد: " برای کنترل کانونهای خارجی هم نیازمند عزم دستگاه دیپلماسی خارجی هستیم که باید فعال شود."

"مرد بحران نیستیم"

در همین حال سلمان خدادادی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس ایران گفت: "در اتفاقات اخیر خوزستان بار دیگر ثابت شد که مرد بحران نیستیم و دستگاه های اجرایی ما از جمله محیط زیست ثابت کردند که نمی توانند اقدام موثری را انجام دهند."

به گزارش میزان، آقای خدادادی همچنین گفت که بدون شک دولت و سازمان محیط زیست باید اقدامات جدی را در این عرصه انجام دهد زیرا "ما معتقدیم که دولت و دستگاه های متولی در موضوع خوزستان کوتاهی کردند."

منبع تصویر، Mehr

دولت به دنبال چاره باشد

محمدرضا عارف، رییس فراکسیون امید مجلس ایران نیز با انتشار پستی در اینستاگرام خود از هیات وزیران و حسن روحانی رئیس جمهوری ایران درخواست کرد برای وضع "غیر قابل تحمل" خوزستان چاره ای بیاندیشند.

در بخشی از این پست آمده است: "بیش از یک دهه است که گرد و غبار، طوفان و ریزگردها بسیاری از مناطق جنوب و جنوب غربی کشور را در برگرفته و هزاران تن ذرات جامد ریز از بیابان‌های منطقه و شبه جزیره عربی و بخش‌هایی از داخل کشور را حمل و بر گسترده وسیعی از استان‌های کشور به ویژه استان خوزستان فرو می‌ریزد. این پدیده در روزهای اخیر به نحوی تشدید شده که علاوه بر ایجاد اشکال در سیستم‌های آب و برق و ...، زندگی مردم در این استان را نیز به شدت مختل کرده است."

منبع تصویر، Fars

چند استان ایران در سال‌های اخیر با تشدید مشکل گرد و غبار روبرو بوده‌اند. این مشکل به ویژه در خوزستان و سیستان و بلوچستان مکررا به اختلال در روند عادی زندگی شهروندان منجر شده است.

برخی مقام‌های دولت ایران، از جمله معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، می‌گویند ریزگردهای خوزستان از عراق می‌آید، اما برخی کارشناسان خشکاندن تالاب هورالعظیم برای اکتشاف نفت را دلیل اصلی ریزگردها معرفی می‌کنند. انتقال آب کارون و سدسازی‌های گسترده نیز از دیگر دلایلی است که برای این مشکل ذکر شده است.