ایران: اردوغان تحت تاثیر جو حرف زده است

حق نشر عکس AP
Image caption آقای اردوغان روز سه‌شنبه در عربستان سعودی دیداری با ملک سلمان بن عبدالعزیز داشت

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، گفته است رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در بحرین "تحت تاثیر جو" حرف زده است.

آقای قاسمی با دفاع از نقش ایران در عراق و سوریه گفته است: " به نظر می‌رسد اظهارات آقای اردوغان تحت تاثیر جو و احتمالاً تحت فضای هیجانی خاصی صورت پذیرفته باشد؛ چرا که در میان سران کشورهای منطقه، جناب اردوغان بیش از هر کسی به نقش سازنده و ثبات آفرین جمهوری اسلامی ایران در منطقه به ویژه در عراق آگاه است."

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه سفری چهار روزه به کشورهای عرب منطقه کرده است.

او روز یکشنبه در یک سخنرانی در موسسه صلح بحرین گفت: "ما نمی‌خواهیم که شاهد تجزیه سوریه باشیم. اما شما می‌دانید کسانی هستند که هم در سوریه و هم در عراق به دنبال استفاده از شکاف‌های فرقه‌ای هستند."

علاوه بر این بعضی رسانه‌ها از قول آقای اردوغان نوشته‌اند که در سوریهو عراق "مساله ملی گرایی فارس" وجود دارد که باید متوقف شود.

بهرام قاسمی در واکنش به این نقل قول گفته است ثبات و امنیت اولویت‌های سیاست ایران در منطقه هستند و دسترسی به آنها از طریق شناخت "بازیگران هرج و مرج طلب و حامی تروریست‌ها" ممکن می‌شود.

ایران پیش از این برخی کشورهای عرب و همچنین ترکیه را به حمایت از گروه‌های اسلام‌گرای افراطی متهم کرده است.

مقام‌های چندین کشور عرب منطقه نیز به دفعات ایران را به مداخله در دیگر کشورها و حمایت از گروه‌های تروریستی متهم کرده‌اند.

آقای اردوغان در بحرین به ملک حمد بن عیسی آل خلیفه به خاطر "تلاش‌هایش در حفظ ارزش‌های انسانی و سهمش در امت اسلامی" نشان افتخاری داد.

او روز سه‌شنبه هم در عربستان سعودی دیداری با ملک سلمان بن عبدالعزیز داشت.

سایت‌های محافظه‌کار تابناک و الف در یادداشت‌هایی هشدار داده‌اند که ترکیه ممکن است بخواهد موضعش در مقابل ایران را تغییر دهد و به کشورهای عرب نزدیک شود.