از برف شمال تا سیل جنوب ایران؛ لغو و تاخیر پروازها

حق نشر عکس IRNA
Image caption بارش برف در استان گیلان بیش از یک متر اندازه‌گیری شده است

بارش برف در دو روز گذشته در چند استان ایران ادامه داشته است. در فرودگاه رشت تمام پروازها لغو شده و در جنوب ایران هم بیش از ۱۰ نفر در سیلاب مفقود شده‌اند.

خبرگزاری تسنیم گزارش داده که مسافران یکی از پروازهای مشهد به تهران دست‌کم پنج ساعت در هواپیما محبوس بودند و حال بعضی از مسافران بد شده است. دلیل تاخیر به طور رسمی اعلام نشده است. دیروز برف سنگینی در مشهد باریده بود.

جز مشهد، بعضی از دیگر از پروازها از تبریز، همدان و شهرهایی که شاهد برف فراوان بوده، با تاخیر برقرار شده است.

Image caption جدول پروازهای ورودی مهرآباد در تهران

در گیلان سنگینی برف که ارتفاع آن بیش از یک متر شده، باعث پارگی سیم‌های برق شده است. مدیرعامل شرکت توزیع برق گفته است که ۱۹۰۰ ترانس بدون برق هستند و خاموشی‌های پراکنده در شهرهایی مانند آستانه، کیاشهر، و لشت نشا گزارش شده است. با این حال مسئولان استان می‌گویند تمام راه‌هایی که دیروز بسته بود، باز شده‌اند.

سیل سد محمدآباد جهرم را تخریب کرد

مهدی کاظمی‌پور، از فرماندهان سپاه در این استان گفته که ۱۸ گردان نظامی برای امدادرسانی در استان بسیج شده‌اند.

حق نشر عکس Mehr
Image caption در بعضی شهرهای کرمان به مردم گفته شده سریع از مسیر سیلاب دور شوند

امروز، ۳۰ بهمن، تمام مدرسه‌های بخش گنبگی استان کرمان به دلیل سیلاب و بخش مرکزی و ریگان به دلیل توفان شن تعطیل است. شماری از روستاهای منطقه هم با ادامه سیلاب سه روزه و از ترس سرایت سیل تخلیه شده‌اند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
سیل در استان های بوشهر و فارس؛ یک سد خاکی خراب شد و آبش به شهرستان جهرم سرازیر شد

در همین استان به گزارش خبرگزاری مهر، بندهای خاکی سد حنیفه در شهر بردسیر شکسته و سیلاب به روستاها و شهر وارد شده است. به گزارش خبرگزاری فارس، فرماندار ریگان گفته ۱۲ نفر در این منطقه مفقود شده‌اند.

حق نشر عکس Tasnim
Image caption هلال احمد امدادرسانی به مردم استان فارس را به عهده گرفته است

رضا انصاری، رییس مجمع نمایندگان استان فارس، از تخریب احتمالی ۵ هزار واحد مسکونی در این استان خبر داده است. سیل در چند روز گذشته به بخشهای زیادی از این استان آسیب زده است. سد خاکی محمدآباد در شهر جهرم تخریب شد و هلال احمر مجبور به امدادرسانی به مردم منطقه شد.

بخش‌هایی از محوطه تاریخی تخت جمشید را هم آب گرفته بود اما معاون میراث فرهنگی این استان گفته است که به بناهای تاریخی آسیبی وارد نشده است.

حق نشر عکس FARS
Image caption طغیان رودخانه در استان فارس تبعات آن به استان هرمزگان هم رسیده است

در اثر طغیان آب دو نفر در استان هرمزگان مفقود شده‌اند و به گزارش ایسنا هنوز اثری از آنها یافت نشده است. یکی از این افراد در شهرستان بستک با موتور داخل رودخانه مهران سقوط کرده و آب او را با خود برده است. نفر دوم هم در روستای تنگ دالان مفقود شده است.

حق نشر عکس Irna
Image caption وضعیت امروز اهواز مرکز استان خوزستان

وضعیت ذرات گرد و غبار در استان خوزستان هنوز بحرانی است. مدرسه‌های ۱۳ شهر این استان در صبح امروز تعطیل اعلام شده است. مسعود باقرزاده، معاون امور تالاب‌های سازمان محیط زیست درباره رفت و آمد مردم در محدوده جنوبی هورالعظیم هشدار داده است. این تالاب یکی از کانون‌های اصلی تولید گرد و غبار در منطقه است.

رییس هلال احمر این استان از دادن پنج هزار ماسک رایگان به مردم خبر داده است.

حق نشر عکس Fars
Image caption فرودگاه مشهد

موضوعات مرتبط