آلبوم عکس؛ بهمن، برف، سیل و غبار زندگی ایرانیان را مختل کرد

در سراسر ایران از شمال تا جنوب برف، سیل و گرد و خاک زندگی عادی شمار زیادی را مختل کرده است. دست‌کم پنج نفر در سیلاب کشته و شماری دیگر مفقود شده‌اند. بسیاری از پروازها هم لغو شده است. صدها نفر در مرکز و جنوب ایران مجبور به ترک خانه‌هایشان شده‌اند.

حق نشر عکس iSNA
Image caption اثرات طغیان رودخانه بخشا در بردسیر، کرمان

در استان کرمان، ابوالقاسم سیف‌الهی جانشین ستاد مدیریت بحران گفته است که به دلیل سیلاب راه ۱۰۰ روستای کرمان همچنان بسته است.

در شهرستان بردسیر به دلیل شکسته شدن دیوار رودخانه و بند خاکی آب وارد شهر شده و به ۷۰۰ خانه آسیب زده است. بیش از ۳۵۰۰ راس دام کشاورزان هم که منبع درآمد آنان است، از بین رفته است. مدرسه‌های ابتدایی شهرهای بردسیر، فهرج و ریگان استان کرمان تا فردا دوشنبه، دوم اسفند، تعطیل خواهد ماند.

حق نشر عکس IRNA
Image caption جهرم، استان فارس

در استان فارس، ریختن دو پل ارتباط شهر جهرم را با شیراز، مرکز استان، قطع کرده است. با پایان بارش‌ مردم در حال تخلیه آب از خانه‌هایشان هستند. گاز همچنان در این شهر قطع است. مردم روستاهای پایین‌دست سلمان در ارودگاه‌ها اسکان داده شده‌اند. در مناطق کوهستانی امدادرسانی فقط با هلی‌کوپتر ممکن است.

حق نشر عکس IRNA
Image caption روستای لایزنگان

در روستای کوهستانی لایزنگان استان فارس ۷۰ خانه در سیلاب خراب شده و مردم آواره شده‌اند. هلی‌کوپتر نیروهای هلال احمد پتو، چادر و بخاری برای مردم برده‌اند.

حق نشر عکس IRNA

با بارش ۵۵۰ میلی‌متری باران در شهر داراب استان فارس در چند روز گذشته، بسیاری از روستاها و شهرهای این شهرستان و همین‌طور زمین‌های کشاورزی زیر آب رفته‌اند. تصاویر هوایی از روستاهای داراب ابعاد ماجرا را بهتر نشان می‌دهد.

حق نشر عکس Fars
Image caption نخلستان‌های استان فارس بعد از سیل
حق نشر عکس Getty Images
Image caption پل رودخانه کارون در اهواز

در خوزستان با رفع توده اصلی آلودگی و گرد و خاک، مسئولان گفته‌اند که روز یکشنبه مدرسه‌های نوبت عصر باز خواهد بود.

امروز، یکشنبه اول اسفند، معصومه ابتکار، رییس سازمان محیط زیست، به خبرنگاران گفت که ستاد مدیریت بحران روز شنبه با محوریت خوزستان جلسه داشته و وزرای مختلف درباره این موضوع گزارش داده‌اند.

او می‌گوید سازمان هواشناسی اعلام کرده می‌تواند گرد و غبار را پنج روز پیش از شروع اطلاع دهد و از بعضی معضلات قابل پیش‌گیری بکاهد.

حق نشر عکس Mehr
Image caption ماهیگیران خوزستانی

خبرگزاری تسنیم گزارش داده که در روزهای بحرانی درمان بیماران تنفسی در خوزستان رایگان انجام خواهد شد. شدت آلودگی هوا در بعضی شهرهای خوزستان در چند روز گذشته گاهی به بیش از ۱۸ برابر حد مجاز خواهد رسید. مسئولان اداره برق می‌گویند برای شست‌وشوی دکل‌ها و تجهیزات که گرد و غبار گرفته، برق اهواز و شهر کارون چند ساعت قطع شده است.

حق نشر عکس Irna
Image caption رشت

در استان گیلان به دلیل شدت بارش برف مدرسه‌های بعضی از شهرها برای سومین روز متوالی فردا دوشنبه، دوم اسفند، هم تعطیل اعلام شده است.

فرودگاه رشت، مرکز استان دیروز بسته بود اما امروز بعضی از پروازها برقرار شده است.

فرمانده پلیس راه گیلان هم صبح امروز خبر داد که به دلیل سقوط بهمن دو جاده خلخال و سیاهکل به دیلمان بسته شده است.

حق نشر عکس Fars
Image caption باند پرواز فرودگاه مشهد

در خراسان رضوی، پروازهای فرودگاه مشهد که به دلیل برف سنگین دیروز متوقف شده بود یا با تاخیرهای چند ساعته برگزار می‌شد، دوباره از سر گرفته شده است.

مدیران فرودگاه گفته بودند که مواد یخ‌زدا به اندازه کافی ندارند تا یخ باندها را پاک کنند. ساعت‌ها انتظار داخل هواپیما باعث انتقاد مسافران این فرودگاه شده بود.

مدیرکل شرکت فرودگاه‌های خراسان رضوی به ایرنا گفته است که از ساعت پنج صبح تا عصر روز یکشنبه در مقابل پنج پرواز لغو شده فرودگاه مشهد ۵۰ پرواز انجام شده است.

موضوعات مرتبط

مطالب مرتبط