ظریف از آمریکا خواست دست از تهدید ایران بردارد

توضیح ویدئو،

هشدار ظریف به ترامپ: ایران هدفی ساده نیست

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، از آمریکا خواست دست از تهدید ایران بردارد.

آقای ظریف در گفتگویی با لیز دوست، خبرنگار بی‌بی‌سی، گفت که اقدامات در آمریکا برای اعمال تحریم‌های تازه علیه ایران تلاشی است برای تحریک کردن تهران.

وزیر امور خارجه ایران هشدار داد در صورتی که تحریم‌های تازه‌ای علیه کشورش وضع شود، ایران نیز در واکنش اقدامات مشابهی را انجام خواهد داد.

آقای ظریف در عین حال اظهار امیدواری کرده است که در این قضایا "تدبیر و دوراندیشی حاکم شود" و تاکید کرده است که ایران "هدفی ساده" نیست.

وی گفت که ایران "هیچ خصومتی را آغاز نمی‌کند و در واقع کشورش هیچگاه آغازگر خصومتی نبوده و برنامه‌ای نیز در این زمینه نیز ندارد."

اما آقای ظریف تاکید کرده است که ایران از خود "دفاع" خواهد کرد.

وزیر امور خارجه ایران درخصوص برنامه موشکی کشورش گفت که این برنامه "دفاعی" است و کشورش به دنبال "تحریک هیچکسی نیست."

آقای ظریف در ارتباط با سخنان مقامات آمریکایی، اسراییلی و عربستان سعودی علیه ایران و اینکه اگر ایران اقداماتی را انجامم ندهد، آنها گزینه‌هایی دارند، گفت که "اول از همه ما درباره قوانین بین‌المللی سخن می‌گوییم و نه قانون جنگل؛ و براساس قوانین بین‌الملل آن گزینه‌ها نقض قوانین بین‌المللی است."

او در ادامه سخنان خود گفت که از آنها می‌خواهد که هم به قوانین بین‌المللی احترام بگذارند و هم دوراندیشی به خرج داده و خود را در مشکلات جدی نیاندازند.

درباره کنفرانس مونیخ بیشتر بخوانید:

منبع تصویر، AFP

سخنان ظریف در اجلاس مونیخ

پیشتر نیز وزیر امور خارجه ایران در اجلاس امنیتی مونیخ در پاسخ به سوالی درباره موضع رییس‌جمهور جدید آمریکا در قبال این کشور گفته بود که ایران به تهدیدها و تحریم‌ها پاسخی نمی‌دهد اما به احترام متقابل واکنش خوبی نشان خواهد داد.

محمدجواد ظریف در جمع مقام‌های ارشد امنیتی و دیپلماتیک در اجلاس مونیخ تاکید کرد که ایران از راهکارهایی که منجر به تعامل مورد قبول دو طرف شود، استقبال خواهد کرد.

به گفته وزیر خارجه ایران، تهدیدها بر این کشور اثر نخواهد کرد.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور آمریکا، بارها از توافق هسته‌ای ایران و شش کشور پرقدرت جهان در سال ۲۰۱۵ انتقاد کرده است. بعد از آزمایش موشکی اخیر ایران، رییس جمهور آمریکا به ایران "اخطار جدی" داد.