انتقاد آیت‌الله خامنه‌ای از مدیریت بحران گرد و غبار خوزستان

رهبر ایران در درس خارج فقه

منبع تصویر، khamenei.ir

توضیح تصویر،

رهبر ایران در درس خارج فقه

رهبر ایران از بحران ریزگردها در استان خوزستان انتقاد کرده و از مسئولان خواسته که مساله را "متوجه گذشتگان" نکنند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای٬ امروز دوم اسفند٬ در شروع جلسه درس خارج فقه با طلاب گفت: "درست است که برخی مسائل به چاره‌اندیشی‌های بلندمدت احتیاج دارد اما این حرف که وضعیت فعلی نتیجه‌ به فکر نبودن گذشتگان است، کافی نیست و مشکلی را حل نمی‌کند و چند صباح دیگر نیز دیگران همین قضاوت را درباره‌ ما خواهند کرد که چرا برای علاج مشکل مردم کاری انجام نشد."

رهبر ایران خطاب به مقام‌های کشورش گفته است: "‌مسئولان وظیفه دارند که به این مشکلات رسیدگی کنند و اگر کسی به فکر مردم باشد، نمی‌تواند در مقابل مسائل دشوار خوزستان راحت بماند و این وظیفه‌ قطعی، فوری و همیشگی حکومت‌هاست که به فکر مردم باشند."

او همچنین به سیل در جنوب ایران هم اشاره کرده و خواستار رسیدگی و چاره‌اندیشی مسئولان شده است.

در چند ماه گذشته وجود ذرات ریز و گرد و غبار در هوای خوزستان بارها باعث تعطیل مدرسه‌ها٬ اداره‌ها و قطع برق و آب شده است. هفته گذشته شماری از مردم این استان در اعتراض به ادامه این بحران تظاهرات کردند.

بیشتر مسئولان بر این نکته تاکید می‌کنند که ریزگردها منشا خارجی در آن‌سوی مرزها دارد و درصد کمی از آن مربوط به خشکی تالاب‌های منطقه‌ای است و موضوعی نیست که در کوتاه مدت بتوان آن را حل کرد.

منبع تصویر، Mehr

توضیح تصویر،

گرد و غبار شمار بیماران تنفسی را در خوزستان افزایش می‌دهد

معصومه ابتکار٬ معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان محیط زیست ایران، شنبه٬ ۳۰ بهمن٬ در مصاحبه‌ای به خبرگزاری مهر گفته بود: "این بحران‌ها چهل پنجاه سال در اثر مشکلات خسشکسالی و سومدیریت سرزمینی بعضا در داخل کشور خودمان و بیشتر در نواحی کشورهایی مانند عراق و عربستان به وجود آمده است و مسائلی نیست که در سرعت کم قابل رفع باشد؛ اما قطعا می‌شود تدابیری داشت که عوارض را به حداقل برسانیم و ان‌شاءالله تدابیر دولت در این زمنیه اثربخش باشد."

به گزارش خبرگزاری فارس خانم ابتکار شب گذشته نیز با وزیر بهداشت عراق تلفنی صحبت کرده و از مسئولان این کشور خواسته که برای رفع منشا ریزگردها با ایران همکاری کنند.

اگر می‌خواهید درباره ریزگردهای خوزستان بیشتر بدانید:

منتقدان دولت و بعضی نمایندگان مجلس٬ در طول چند هفته گذشته٬ از سازمان محیط زیست به خاطر وضعیت پیش آمده انتقاد و دولت حسن روحانی را به "کم‌کاری" در این زمینه متهم کرده‌اند.

شدت گرد و غبار در هوا در این استان گاهی به بیش از ۱۸ برابر حد مجاز رسیده به طوری که به مردم توصیه شده در خیابان‌ها رفت و آمد نکنند.