سپاه پرواز کوادکوپترها را در تهران ممنوع کرد

سپاه ایران نگران پرواز این پرنده‌ها در حریم امنیتی مرکز تهران است

منبع تصویر، Tasnim

توضیح تصویر،

سپاه ایران نگران پرواز این پرنده‌ها در حریم امنیتی مرکز تهران است

قرارگاه ثارالله پرواز کوادکوپترهای شخصی و خصوصی را در آسمان تهران ممنوع اعلام کرده است.

علیرضا ربیعی٬ جانشین معاونت عملیات قرارگاه ثارالله تهران٬ به خبرگزاری تسنیم گفته است که مسئولیت صدور هر نوع مجوز برای این‌گونه هواپیماهای بدون سرنشین به عهده این قرارگاه گذاشته شده است.

قرارگاه ثارالله متعلق به سپاه پاسداران ایران است و وظیفه حفظ امنیت پایتخت را به عهده دارد.

منبع تصویر، ISNA

توضیح تصویر،

واکنش مردم تهران به شلیک ضدهوایی به دنبال دیده شدن پهپاد

اخیرا پرواز چند پهپاد در آسمان مرکز تهران باعث شلیک هوایی ماموران امنیتی شد. قرارگاه خاتم‌الانبیا وابسته به ارتش که به این پهپادها شلیک کرده٬ خواستار ثبت پهپادها شده بود.

بیشتر:

آقای ربیعی گفته است: "براساس دستورالعملی که اخیرا مبنی بر جلوگیری از پرواز بدون مجوز کوادکوپترها و پهپادهای خصوصی صادر شده، ما جلوی پرواز این پرنده‌ها را که مشکلات امنیتی و بعضا مشکلات اجتماعی و روانی در جامعه به وجود آورده‌ بودند٬ گرفتیم."

این فرمانده سپاه ایران می‌گوید بعضی از هواپیماهای بدون سرنشین که توسط اتحادیه‌های مختلف وارد ایران شده بود٬ "مصادره" شده است.

آقای ربیعی ابراز نگرانی کرده که این هواپیماها به دلیل داشتن دوربین بتوانند با پرواز بر فراز مراکز حساس و به گفته او "حیاتی و مهم" فیلمبرداری کنند و "مورد سوءاستفاده دشمن" قرار بگیرند.

او همچنین توضیح داده: "نمونه‌هایی داشته‌ایم که برخی از این پرنده‌ها با پرواز بر فراز منازل مردم،‌ با دوربین‌هایشان منازل مردم را مورد نظارت قرار داده و موجبات ناراحتی و شکایات مردم را پدید آورده‌اند."

بر اساس این اطلاعیه٬ مجوز پرواز پهپادهای خصوصی به طور محدود و در محوطه جغرافیایی مشخص به "نهادها و نه اشخاص" واگذار می‌شود اما سازمان تصمیم‌گیر در این‌باره سپاه پاسداران است و از طریق وزارت ارشاد و وزارت ورزش و دو نهاد دیگر مجوز پرواز صادر می‌شود.