دیوان عالی کشور با اعاده دادرسی مهدی هاشمی 'موافقت نکرد'

مهدی هاشمی مقابل دادگاه پیش از یکی از جلسات بررسی پرونده

منبع تصویر، ISNA

توضیح تصویر،

مهدی هاشمی مقابل دادگاه پیش از یکی از جلسات بررسی پرونده

خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه ایران خبر داده که درخواست اعاده دادرسی مهدی هاشمی٬ فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی٬ در دیوان عالی کشور رد شده است.

آقای هاشمی بعد از بازگشت از بریتانیا به ایران٬ بازداشت شد و سپس در دادگاه به اتهام "اختلاس٬ رشوه و مسائل امنیتی" به ۱۰ سال حبس محکوم و این حکم در دادگاه تجدید نظر تایید شد.

وکیل آقای هاشمی درخواست اعاده دادرسی داده بود که معنی آن شکایت از حکم نهایی به منظور بررسی مجدد است. حالا خبرگزاری میزان گزارش داده که دیوان عالی با بررسی مجدد پرونده مخالفت کرده است.

محمود علیزاده طباطبایی٬ وکیل مهدی هاشمی٬ به بی‌بی‌سی گفت که نه او و نه موکلش پاسخ دیوان عالی درباره رد درخواست اعاده دادرسی را دریافت نکرده‌اند.

با این حال او تاکید کرد که حتی اگر دیوان عالی کشور درخواست دادرسی را رد کرده باشد٬ او بر اساس ماده ۴۷۷ و قانون اعاده دادرسی با ارائه مدارک تازه به دادگاه باز هم درخواست بررسی مجدد خواهد داد.

ماده ۴۷۷ آیین دادرسی می‌گوید در صورتی که رییس قوه قضاییه تشخیص بدهد می‌تواند دستور بدهد که پرونده به دیوان عالی کشور بازگردد تا دوباره بررسی شود.

او گفت که موکلش در اختیار قوه قضاییه است و "شایعه خروج او از کشور" صحت ندارد.

هم‌زمان یکی از مقام‌های قضایی هم در گفت‌وگو با ایسنا تایید کرده که مرخصی آقای هاشمی تا هفتم اسفندماه تمدید شده است.

رییس سابق سازمان بهینه‌سازی مصرف سوخت از مردادماه ۱۳۹۴ برای گذراندن دوره محکومیت خود به زندان اوین رفته است.

گاهشمار پرونده مهدی هاشمی:

منبع تصویر، khamenei.ir

توضیح تصویر،

مهدی هاشمی (گوشه سمت راست) و محسن هاشمی (نفر سوم) در مراسمی که آیت‌الله خامنه‌ای برای درگذشت پدرشان گرفت٬ حضور داشتند. آقای هاشمی از آن زمان بیرون زندان بوده است

مهدی هاشمی عصر روز ۱۹ دی‌ماه امسال٬ ساعاتی بعد از انتقال پدرش به بیمارستان تجریش برده شد. از زمان مرگ آقای هاشمی رفسنجانی تا کنون٬ او در خارج از زندان بوده است.

رسانه‌های نزدیک به اصولگرایان ایران از این موضوع انتقاد کرده و گفته بودند که او با وجود "تمام شدن مرخصی" به زندان بازنگشته است اما وکیل آقای هاشمی تاکید کرده بود که مرخصی او تمدید شده و با تایید قوه قضاییه خارج از زندان است.

مقام‌های قضایی از جمله دادستان تهران هم تایید کرده بودند که او با مرخصی بیرون زندان است.

فرزند چهارم اکبر هاشمی رفسنجانی از زمان انتخابات مناقشه‌برانگیز سال ۱۳۸۸ و نزدیک شدن خانواده آقای هاشمی به جریان منتقد شیوه برگزاری انتخابات٬ هدف انتقادهای تند محافظه‌کاران بوده است. او در کنار فائزه هاشمی٬ دومین فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی است که بعد از انتخابات به زندان رفته است.

بیشتر بخوانید: