روزنامه های تهران، با دشمنان منطقه ای چه باید کرد

  • مسعود بهنود
  • روزنامه نگار

روزنامه های امروز صبح تهران در صفحات اول خود خبر از برگزاری اجلاس حمایت از جنبش فلسطین نوشته اند که توسط رهبر جمهوری اسلامی با حضور روسای سه قوه برگزار شده و موجب شده است که روزنامه ها به بررسی وضعیت فلسطین بعد از روی کار آمدن ترامپ در آمریکا بپردازند.

خصومت ایران و آمریکا و برنامه های واشنگتن برای در هم کوبیدن ایران از جمله مطالب اصلی مقالاتی است که درباره روابط دو کشور در سال های اخیر نوشته شده با این تاکید که تنها دولت اوباما بود که در جریان مذاکرات برجام مانع از آن شد که کشورهایی مانند اسراییل، ترکیه و سعودی دشمنی های خود را با تهران هویدا کنند.

گزارش ها و مقالاتی درباره سرنوشت خوزستان و ریزگردهایی که اینک مردم آن منطقه وسیع را در معرض بیماری های حاد قرار داده از جمله مطالب صفحات اجتماعی روزنامه های امروز است.

منبع تصویر، قانون

توضیح تصویر،

کارتون مسعود ماهینی، قانون

توطئه علیه ایران در غیاب اوباما

علی خرم در مقاله ای در شرق نوشته: منصفانه نیست اگر تصور شود سیاست‌های آقای اوباما همچون سیاست‌های جورج بوش یا دونالد ترامپ، خصومت کامل علیه ایران بوده و اوباما چاره‌ای جز توافق هسته‌ای با ایران نداشته است. اوباما می‌توانست به‌جای مذاکرات و توافق هسته‌ای، مانند دو رئیس‌جمهور قبل و بعد خودش رفتار کند و فشارهای سیاسی، اقتصادی و تهدیدات نظامی را علیه ایران افزایش داده و انرژی ایران را به هدر دهد. او می‌توانست قطع‌نامه ٢٢٣١ را در پشتیبانی توافق هسته‌ای قرار ندهد تا این توافق از نظر حقوقی شکننده باشد. او می‌توانست دست جمهوری‌خواهان تندرو را علیه ایران باز گذارد تا نه‌تنها تحریم‌های گوناگون لغو نشوند؛ بلکه تحریم‌های جدیدی علیه ایران تصویب شوند.

به نوشته این دیپلومات پیشین: اوباما کافی بود مانع را از پای عربستان، اسرائیل و ترکیه بردارد تا آنها جلو ایران را بگیرند و از تحرک ایران و نقش و نفوذ آن در خاورمیانه جلوگیری کنند. اوباما می‌توانست در قضیه به‌کارگیری سلاح‌های شیمیایی از سوی سوریه، به پیاده‌کردن نیرو در این کشور بپردازد و امروز وضعیت پس از صدام عراق، شامل سوریه هم می‌شد. شاید ایران متوجه نشد چه فرصت‌هایی در دوران آقای اوباما برای ایران وجود داشت که می‌توانست اتصالات خود را آن‌چنان مستحکم کند که در دوران ترامپ این‌قدر ضربه‌پذیر نباشد و از سوی منطقه مرکز تهاجم سیاسی قرار نگیرد.

مقاله شرق در نهایت به این جا رسیده که: از سوی دیگر ترکیه هم که در جریان به‌اصطلاح کودتای اخیر، دست به دامن ایران شد و از پشتیبانی ایران برخوردار شد و شاید اگر کودتا موفق می‌شد آقای اوغلو راهی ایران می‌شد، اکنون در هم‌پیمانی با عربستان و اسرائیل به نقش ایران می‌تازد. این نشان می‌دهد چقدر دوستی‌ها در سیاست خارجی سیال هستند و به قول معروف «هر روز شأن خودش را دارد».

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

بسته به رابطه ایران و آمریکا

صلاح الدین هرسنی در ابتکار با اشاره به سخنرانی نمایندگان اسراییل و سعودی و ترکیه در اجلاس امنیتی مونیخ نوشته: این شرایط به معنای آن است که دایره مهار ایران در نظم پسا مونیخ تنگ تر نیز خواهد شد و روزهای سختی در پیش است. این وضعیت سبب بر هم خوردن معادلاتی در منطقه خواهد شد که ابتکارات آن را ایران عهده دار بوده است.

نویسنده این مقاله افزوده: این شرایط همه علل و عوامل در بروز شرایط تنازعی تهران- ریاض نیست. بخشی از علل تصاعد تنش در روابط تهران ریاض به میزان زیادی بستگی به سیاست جدید دولت آمریکا در خاور میانه و بخصوص نوع رابطه با ایران دارد. اگر سیاست فشار و انزوای ایران در راهبرد ترامپ شدت یابد،این شرایط فرصت تازه ای را برای عربستان در رویارویی با ایران ایجاد خواهد کرد.چراکه در این شرایط عربستان مستظهر به حمایت آمریکا خواهد بود و حتی خواهد توانست برخی از محافل عربی را در این پشتگرمی از مدار ایران جدا کند.

ابتکار در نهایت نوشته: با صف آرایی جدیدی که در نظم پسا مونیخ علیه ایران ایجاد شده است، مقامات دستگاه جمهوری اسلامی ایران باید بروز این وضعیت را به عنوان واقعیت‌های موجود بپذیریند و تلاش کنند که با امتناع از هرگونه کنش های تحریکی و بهانه ساز از یک طرف و استفاده بهینه از ظرفیت‌های منطقه‌ای از طرف دیگر، کشور را از وضعیت تنش خارج کنند. این مهم با توجه به عقلانیت موجود در کارگزاران دستگاه دیپلماسی دور از دسترس نیست.

فلسطینی ها از ترامپ متشکرند

محمد صرفی در یادداشت روز کیهان با این عنوان با اشاره به این که طرح دو دولتی فلسطین توسط ترامپ رد شد نوشته که وی پرده از چهره واقعی آمریکا برداشت چرا که در همه سال هایی که امریکا ظاهرا از طرح دودولتی در فلسطین حمایت می کرد هیچ گاه کاری انجام نداد و تنها حرفی بود طی ۱۵ سال گذشته، علی رغم عقب‌نشینی‏های مکرر طراحان از مفاد آن به نفع رژیم صهیونیستی، همچنان نتوانسته است خوی زیاده‌خواه و سرطانی این رژیم را راضی کند.

آنچه تل‌آویو به آن نیاز داشت، عادی سازی رابطه با کشورهای عربی بود که اینک عملاً رخ داده است و هر دو طرف در قول و عمل از تشکیل جبهه‌ای مشترک علیه محور مقاومت سخن می‌گویند. جبهه‌ای که نام ناتوی عربی بر آن گذاشته و دولت عبری وظیفه هماهنگی‌های اطلاعاتی و امنیتی و در حقیقت فرماندهی اتاق عملیات آن را برعهده دارد. البته این جبهه سال‌هاست که عملاً تشکیل شده و در سوریه، یمن و عراق فعال است و علی رغم هزینه‌های گزاف نه تنها به مقصود نرسیده بلکه اوضاع مدتهاست علیه آتش‌افروزان تغییر کرده است.

همراهی علنی دولت‌هایی همچون عربستان، ترکیه، قطر، امارات، اردن و... با اسراییل را از جهتی باید مبارک دانست و به فال نیک گرفت چرا که این روند ماهیت آنها را برای فلسطینی‌ها بیش از پیش آشکار و به آنها ثابت می‌کند آنچه می‌تواند فلسطین را از این نکبت ۷۰ ساله نجات دهد، همیت و غیرت خودشان است و نه وعده‌های توخالی این دولت‌های کذایی. تل آویو به خوبی واقف است که تشکیل کشور و دولت مستقل فلسطینی، آغاز روندی است که به فروپاشی این حکومت جعلی منجر می‌شود.

پیش بینی کیهان این است که: تشکیل یک دولت واحد یهودی در کل سرزمین‌های اشغالی نیز تل‌آویو را با دو گزینه مواجه می‌کند. اگر به صورت طبیعی فلسطینی‌ها از حقوق کاملی برخوردار باشند، طی یک روند دموکراتیک و آزاد آنان حاکم خواهند شد. چرا که حتی بدون احتساب فلسطینی‌های آواره نیز، آنان نسبت به صهیونیست‌ها در اکثریت هستند. در غیر این صورت اسرائیل تبدیل به یک حکومت آپارتاید می‌شود.

ایران چه کار کند؟

جلال دهقانی فیروز آبادی در گفتگویی با دنیای اقتصاد تاکید کرده: نوع نگرش ترامپ و تیم او به برجام منفی‌تر از دولت قبلی آمریکاست و اینها دستور کارهای آمریکا در دوره جدید خواهد بود. تقریبا مجموع تحلیلگران معتقدند ترامپ برجام را لغو نمی‌کند، اما در اجرایش سختگیری خواهد کرد و تحریم‌هایی خارج از حوزه‌های هسته‌ای وضع خواهد کرد که همه می‌تواند موضوع اختلاف باشد و اجرای برجام را در عمل مشکل یا حتی ناممکن سازد.

خبرنگار روزنامه از این نظریه پرداز سیاسی به عنوان معاون سیاست خارجی مرکز پژوهش های مجلس یاد کرده و از وی پرسیده مناسب‌ترین راهبرد برای ایران در مقابل ترامپ و تیم اقتصادی-جنگی آن چیست گفته: ایران باید به‌گونه‌ای رفتار کند که در اولویت اول سیاست خارجی دونالد ترامپ قرار نگیرد. سعودی و اسرائیل به شدت در واشنگتن در حال سرمایه‌گذاری و لابیگری هستند که ایران را به اولویت نخست سیاست خارجی خاورمیانه‌ای آمریکا در دوران ترامپ تبدیل کنند.

در ادامه مصاحبه دنیای اقتصاد آمده: با توجه به شخصیت سوداگر ترامپ یک نوع عملگرایی در سیاست خارجی ترامپ شکل بگیرد، موضع سایر اعضای ۱+۵ می‌تواند تصمیم‌گیرندگان آمریکا را براساس یک تحلیل هزینه- فایده به این نتیجه برساند که لغو برجام به نفع آمریکا نیست یا هزینه‌های اتخاذ یک سیاست تقابلی -خصمانه علیه ایران بیشتر از منافع حاصل از آن است. از سوی دیگر ایران باید با قاطعیت و در قالب سازوکارهای پیش‌بینی شده در برجام و از طریق رایزنی با سایر اعضای ۱+۵ هرگونه مورد نقض برجام را رصد و پیگیری کند.

آقا من تحمل ندارم

آیدین سیارسریع در صفحه طنز شهروند در اشاره به تظاهرات تاکسی ها علیه اسنپ ها نوشته: یک بار ما غفلت کردیم، گول خوردیم، جوانی کردیم و از طریق این اسنپ ماشین سفارش دادیم. واقعا بدترین لحظات زندگی‌ام بود. واقعا سختی کشیدیم. دردناک بود و سوزناک. اول که مقصد را مشخص کردیم، نوشت راننده تا چهار دقیقه دیگر می‌رسد. بالاخره بعد از شیش دقیقه جلوی پایم ترمز زد و ما سوار شدیم. حالا شاید فکر کنید تأخیر راننده من را عصبانی کرده، نخیر. تا نشستم توی ماشین راننده بنای تفاوت فرهنگی گذاشت و گفت: از تأخیری که ایجاد شد، عذرخواهی می‌کنم قربان.

طنزنویس افزوده: خیلی ناراحت شدم. خواستم بزنم پس گردنش و بگویم این‌قدر ضعیف نباش پسر! نکنه فردا هم که دری به تخته خورد و یک مسئولیتی پیدا کردی و چند نفر در اثر سوء مسئولیت‌ات مردند، هم همین‌جوری میخوای عذرخواهی کنی؟ ولی کظم غیظ کردم و چیزی نگفتم. آن روز هوا نه زیاد گرم بود نه زیاد سرد. به راننده گفتم: کولر می‌زنی؟ گفت «چشم! ببخشید که روشن نکردم، فکر کردم سردتون میشه.» اه! راننده این‌قدر سوسول؟ از عمد شیشه را پایین کشیدم که ببینم اعتراض می‌کند یا نه. باز هم چیزی نگفت.

و خلاصه آن که: دیگر تحملم را از دست دادم و گفتم: آقاجون! سر ساعت که مسافر سوار می‌کنی، کولر هم که می‌زنی، فحش هم که نمیدی، لااقل یه کم از مسائل مملکت و اینکه آخرش چی میشه بگو بفهمیم راننده‌ لامصب! دوباره اون لبخند چندشش را به من تحویل داد و گفت: دوست عزیز تز دکترای بنده در رابطه با حوزه قفقاز شمالی، جمهوری خودگران چچن و اینگوشتیای جنوبی بود و متأسفانه تخصصی در مسائل سیاست داخلی ندارم. این را که گفت دیگر نتوانستم تحمل کنم. گفتم: بزن بغل! من پیاده میشم. در را با تمام قدرتم بستم و به تجمع عظیم رانندگان آژانس جلوی مجلس شورای اسلامی پیوستم که فریاد می‌زدند: اسنپ بی‌مجوز تعطیل باید گردد!

منبع تصویر، Alamy

توضیح تصویر،

تیتر صفحه اول بهار

شرایط بازگشت پدرم مهیا نیست

عسل عباسیان در گزارش اصلی شرق نوشته: «حال پدر رو به بهبود است، اما درمان ادامه دارد و همچنان سرطان در کمین است». این صحبت همایون شجریان در نشست خبری آلبوم تصویری «خداوندان اسرار»، حرفی بود که در نیمه نشست زده شد، درحالی‌که از لحظات نخست برنامه همه منتظر شنیدن خبر تازه‌ای از استاد محمد رضا شجریان بودند.

به نوشته این گزارشگر: اهالی رسانه به فرهنگ‌سرای نیاوران رفتند تا حرف‌های سهراب پورناظری و همایون شجریان درباره نسخه تصویری کنسرت «خداوندان اسرار» را که سال ٩١ در ایران و چند کشور از جمله آمریکا و ترکیه ٥٣ بار روی صحنه رفته بود بشنوند، اما پرسش و پاسخ‌های بسیار دیگری هم مطرح شد؛ ازجمله خبر رفع ممنوعیت انتشار آثار استاد شجریان، ساخت موسیقی متن فیلم «رگ خواب»، دغدغه همایون شجریان و سهراب پورناظری برای اشاعه فرهنگ و ادبیات کهن ایران در قالبی که اقتضای این زمانه است، همکاری همایون شجریان با ارکستر ملی، چرایی برگزارنکردن کارگاه‌های آواز ازسوی همایون.

بنا به توضیح شرق: این آلبوم تصویری به کارگردانی رخشان بنی‌اعتماد، با طراحی صحنه و لباس باران کوثری و همراهی دیگر هنرمندان شناخته‌شده سینما همچون مجتبی میرتهماسب، هایده صفی‌یاری، سپیده عبدالوهاب و... از امروز، چهارم اسفند از سوی نشر «ایران‌گام» روانه بازار می‌شود و تلفیقی از سلیقه بهترین‌های موسیقی و سینمای امروز ایران است.

برای دفاع از آزادی مردم

منبع تصویر، قانون

توضیح تصویر،

گرد و خاک خوزستان - کارتون آروین، قانون

هاشم صباغیان در مقاله ای در شرق به بررسی شرایطی پرداخته که دولت روحانی در صد روز آینده با آن روبروست و اعمالی که می تواند با انجام آن بر پیروزی خود در انتخابات آینده مطمئن باشد.

به نوشته این عضو کابینه مهندس بازرگان در ابتدای انقلاب امروز بیش از هر زمانی، در جامعه نیازمند اجرای قانون است و اجرای قانون اساسی و پیگیری اجرائی‌شدن لایحه حقوق شهروندی می‌تواند مبنای تکیه دولت بر آزادی بیان و قلم باشد؛ موضوعی که فردفرد جامعه به آن احساسی خاص دارند و اجرائی‌شدن آن را در سایه عمل دقیق رئیس‌جمهور به مسئولیت‌های قانونی خود می‌دانند.مسئله دیگر که از بُعد اقتصادی می‌تواند اولویت اصلی دولت آقای روحانی در صد روز پیش‌رو باشد، مسئله رفع بی‌کاری با روش‌های کوتاه‌مدت است. نگاهی به آسیب‌های اجتماعی مختلفی که در جامعه وجود دارد، حاکی از آن است که مسئله بی‌کاری و به‌ویژه بی‌کاری جوانان امروز، به بروز بسیاری از حوادث، چالش‌های اجتماعی و... انجامیده.

به نظر وزیر پیشین در مقاله شرق: راهکاری که معمولاً در چنین شرایطی پیشنهاد می‌شود، روی‌آوردن دولت به سمت حِرَف و فعالیت‌هایی است که به دلایل مختلف، امروز یا با تعطیلی مواجه‌اند یا با تعدیل نیروی کار. طبعا نمی‌توان انتظار داشت که دولت در یک فرصت کوتاه‌مدت و ضرب‌الاجلی، میزان اشتغال در کشور را به‌سرعت رشد دهد؛ اما می‌تواند با اختصاص وام‌های کوتاه‌مدت و ایجاد زمینه دریافت تسهیلات برای صنایع کوچک و کارگاه‌ها چراغ را روشن کند.

پیرامون بحران ریزگردها

جعفر گلابی در مقاله ای در اعتماد پیرامون مشکل ریزگردهای خوزستان به چند نکته اشاره کرد مهم این که بیش از ١٠ سال است که پدیده گردو غبار چندین استان کشور از جمله خوزستان را درگیر خود ساخته است، چرا تاکنون گام‌های بلند وقاطع و موثری برای رفع این مشکل برداشته نشده است ؟ چرا در بسیاری از زمینه‌ها بلکه همه مشکلات و معضلات حتما باید کارد به استخوان برسد واوضاع بحرانی شود تا مسوولان در دقیقه ٩٠ آستین بالا بزنند

نویسنده با اشاره به دستور معاون اول رییس جمهور برای اختصاص ۳۰ میلیارد تومان برای اجرای برنامه کوتاه مدت تثبیت کانون های بحرانی گرد و غبار در خوزستان پرسیده آیا واقعا با این مقدار پول حتی به‌صورت کوتاه‌مدت مشکل حل می‌شود؟ اگر جواب مثبت است چرا تاکنون این بودجه کم اختصاص نیافته است و اگر پاسخ منفی است چه باید بشود و مردم خوزستان چگونه زیر توفان بحران باید قرار گیرند که بودجه لازم در این زمینه تخصیص یابد؟

و بالاخره مقاله اعتماد به این جا رسیده که: اگر پدیده خرد‌کننده و دلخراش ریزگردها زندگی چند میلیون از هموطنان‌مان را به خاک خاکستری نشانده و به نقاط حساس و خطرناک و غیر قابل تحمل رسیده است واقعا یکی از مسوولان محترم توضیح بفرماید که رفع خطر این هیولا در کجای لیست اولویت‌های کشور قرار دارد ؟ اگردرجه اولویت بالایی به آن داده‌اند چرا اخیرا معرکه گرفت و چنگ بریک استان انداخت و آب و برق را برای مدت طولانی قطع کرد و...؟ هزینه انواع کنفرانس‌ها، همایش‌ها، سمینارها و جشنواره‌ها که معمولا میهمانان پرخرج خارجی هم دارند و همه‌روزه با سخاوت برگزار می‌شوند چقدر می‌شود و چرا جلوگیری از شلاق گرد و غبارها برجان و تن میلیون هموطن بر آن رجحان نداشته است؟

منبع تصویر، قانون

توضیح تصویر،

طنز نوشته احمدرضا کاظمی، قانون

مسکن برای ثروتمندان هست

حسین عبده تبریزی در مقاله ای در روزنامه ایران به مسکن اجتماعی پرداخته و نوشته از آنجایی که بازار نمی‌تواند مشکل بخشی از کم درآمدها را حل کند، باید مشکلات‌‌شان در چارچوب برنامه‌های عمومی تأمین اجتماعی حل شود. در واقع در روز اول قرار بود مسکن مهر هم مسکن اجتماعی برای ۱۵۰ هزار نفر باشد اما تبدیل به مسکن متفاوتی شد. مسکنی که در آن دولت وارد حوزه ساخت شد. عملاً این طرح ۱۵۰ هزار نفری بدون انجام کار کارشناسی تبدیل به ساخت ۲ میلیون واحد مسکونی شد.

به نوشته این اقتصاددان: در دولت یازدهم، مسأله مسکن مهر و مشکلات آن روی دست دولت باقی مانده. از طرفی مانند گذشته دولت نمی‌خواهد پول‌های بی‌پشتوانه چاپ کند. اندک منابع هم سهم مسکن مهر شد و عملاً طرح مسکن اجتماعی غیر از مقداری که برای توزیع مسکن روستایی کمک شد، بودجه اجرا نداشت. در این سه ساله حتی منابع سازمان ملی زمین و مسکن هم که می‌بایست مصارف توسعه‌ای داشته باشد برای حل مشکلات واحد‌های مسکن مهر و همچنین ساخت زیربناها و آماده‌سازی کلی آنها صرف شد.

مقاله روزنامه دولت به این جا رسیده که: طی سال‌های گذشته به جای حل مشکل بدمسکن‌ها، منابع در ساخت مسکن‌های لوکس هزینه شده و شرایط سخت امروزی را ایجاد کرده است. قطعاً اجرای مسکن اجتماعی منابع سنگینی نیاز دارد. کشور در ساخت مسکن لوکس هزینه زیادی کرده و حالا آنها خالی مانده‌اند. این مسکن‌ها در شهرهای بزرگ قابل فروش نیستند و پول‌شان آزاد نمی‌شود. بانک‌ها هم زیر فشار هستند و از منابع ساختمانی طلب زیادی دارند. درچنین شرایطی به مسکن کوچک برای حل مشکل بدمسکن‌ها نیاز داریم. بر اثر سوء مدیریت، منابع را خرج مجموعه‌های گران قیمت تجاری کردند و آنها الان خالی هستند.

مژده

ارمغان زمان فشمى در شعر بلندی در صفحات طنز قانون با عنوان مژده نوشته:

ز غم‌ها یافتم دیگر رهایی/ که کاندیدا شد آقای بقایی

دمق بودم برای انتخابات/ که ایشان کرد از خود رونمایی

خبر داد او که می‌آید به عرصه/ برای خدمت و مشکل گشایی

یکی فریاد خوشحالی برآورد:/ بیا آقا که ماندلای مایی!

خدا داند که شد حالم دگرگون/ از این شکل قیاس و جانمایی

برایم زنده شد آن هشت سال و/ گرفتم نکته‌ خوب نهایی

که دوران خوشی در پیش باشد/برای طنزپرداز کذایی!