رئیس هلال احمر: زلزله در تهران حداقل ۲۰۰ هزار کشته می‌دهد

تهران

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

تهران روی گسل‌های زلزله قرار دارد

امیر محسن ضیائی، رئیس جمعیت هلال احمر ایران می‌گوید آمادگی برای مقابله با زلزله احتمالی در تهران بسیار کم است و در صورت وقوع زلزله "بالای ۲۰۰ هزار نفر کشته خواهند شد".

آقای ضیایی قدرت زلزله احتمالی تهران را زیاد پیش‌بینی کرد و گفت مردم و مسئولان "هیچ کدام به این مسئله توجهی ندارند و نمی‌دانند که بر روی بمب ساعتی نشسته‌ایم."

رئیس جمعیت هلال احمر ایران در گفت‌وگو با سایت جام‌جم آنلاین زمان زلزله احتمالی در تهران را نامشخص خواند اما گفت "اگر بخواهیم فرکانس منطقی (وقوع زلزله) را در نظر بگیریم باید گفت خیلی نزدیک است".

در سال‌های اخیر، بارها کارشناسان و مسئولان در مورد آماده نبودن تهران برای مقابله با پیامدهای زلزله احتمالی هشدار داده‌اند.

پیش از این مسئولان دیگری از جمله نایب رئیس شورای شهر تهران، تلفات احتمالی زلزله‌ای شدید در تهران را یک میلیون نفر برآورد کرده بودند.

آقای ضیایی مسئول رسیدگی به حوادثی مانند زلزله را شهرداری تهران دانسته و گفته است: "این مسئولیت از سوی هیات دولت به شهرداری واگذار شده است. حال این که چقدر شهرداری دراین زمینه آمادگی دارد معلوم نیست."

بیشتر بخوانید:

پلاسکو 'نمونه‌ای کوچک از شکل واقعی زلزله'

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

فروریختن پلاسکو بحران مدیریت شهری در تهران را در مرکز توجه قرار داد

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

تهران روی گسل‌های زلزله قرار گرفته است و کارشناسان توصیه می کنند که دولت، سیاست‌های سختگیرانه‌‌تری را برای ساخت واحدهای مقاوم در برابر زلزله و بازسازی بافت‌های فرسوده اجرا کند.

یک سال پیش در همایش ساماندهی سیاسی فضا و اداره بهینه شهر تهران، یحیی رحیم صفوی، مشاور نظامی رهبر ایران و دبیر همایش هشدار داده بود که اگر زلزله‌ای بالای هفت ریشتر در تهران بیاید "واقعا یک فاجعه ملی رخ می‌دهد و حتی استان‌های مجاور را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد".

آقای رحیم صفوی گفته بود که "ما طبق پیش‌بینی بر روی ۸ ساعت اول زلزله کارهای علمی انجام داده‌ایم و در این ساعات باید نیروهای مسلح و انتظامی به کمک بیایند."

امیر محسن ضیائی، رئیس جمعیت هلال احمر ایران حادثه پلاسکو را "نمونه‌ای کوچک از شکل واقعی زلزله" خوانده و گفته است: "تاب‌آوری و ریسک‌پذیری جامعه ما بسیار پایین است".

ساختمان پلاسکو یکی از ساخنمان‌های تجاری مشهور و قدیمی در تهران روز پنج‌شنبه ۳۰ دی به دنبال آتش‌سوزی فروریخت و تعدادی از آتش‌نشان‌ها و کسبه زیر آوار ماندند.

مدیریت بحران در چند روز پس از حادثه انتقادهای زیادی را برانگیخت و موضوع چگونگی برخورد با بحران‌های جد‌ی‌تر شهری را مطرح کرد.