ایران تیمی را برای مذاکره درباره حج به عربستان اعزام کرد

زائران ایرانی

منبع تصویر، Mehr

توضیح تصویر،

ایرانی ها سال گذشته در مراسم حج شرکت نکردند

دولت ایران هیاتی را برای گفتگو درباره شرکت مجدد ایرانی ها در مراسم حج به عربستان سعودی اعزام کرده است.

در جریان مراسم روز عید قربان سال ۱۳۹۴، ازدحام و فشار جمعیت در منا باعث کشته و زخمی شدن شماری از زائران شد که به گزارش منابع ایرانی، بیش از ۴۶۰ تن از آنان شهروندان ایران بودند.

ایران آن حادثه را به بی لیاقتی دولت عربستان نسبت داد و سال پیش در مراسم حج شرکت نکرد.

عربستان گفت شمار کشته‌شدگان این حادثه ۷۶۹ نفر بوده اما خبرگزاری رویترز بعدا گزارش داد شمار کشته‌شدگان ۲۰۷۰ نفر رسیده است.

رضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران به تلویزیون این کشور گفت که ایران خواستار ضمانت هایی برای حفظ "کرامت و ایمنی" زائران ایرانی پیش از توافق با از سرگیری مشارکت در حج است که تابستان انجام خواهد شد.

به گزارش صداوسیما هیات ایرانی شامل مقام های سازمان حج و زیارت و نمایندگان رهبر ایران است که اواخر سه شنبه به دعوت عربستان به این کشور رفتند.

به گزارش ایسنا آقای امیری گفت: "دولت همه تلاش خود را انجام می‌دهد تا این موضوع حل شود و سیاست ما هم اعزام حجاج است البته ما شروط خود را به عربستان اعلام کرده‌ایم که اگر عربستان شروط ما از قبیل تامین کرامت، امنیت، شان، پرداخت دیه و برگزاری دعای کمیل را قبول کند، ما حجاج خود را اعزام می‌کنیم."

ایران سال پیش گفت مذاکرات پیرامون سفر زائران ایرانی به حج به دلیل اختلاف بر سر محل صدور ویزا و مسائل امنیتی بی نتیجه ماند.

اما مقام های سعودی تلویحا گفتند که همان شرایطی را که برای زائران سایر کشورها در نظر گرفته شده برای حجاج ایرانی نیز منظور شده بود اما خواست جمهوری اسلامی برای برگزاری تظاهرات سیاسی در جریان حج به خاطر آنچه که مقامات سعودی "ایجاد تفرقه" در میان مسلمانان توصیف کردند قابل قبول نبوده است.

ایران ماه پیش پس از تایید دریافت دعوتنامه رسمی عربستان اعلام کرد که تیمی را برای مذاکره به این کشور اعزام می کند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

عربستان در اعتراض به حمله به اماکن دیپلماتیک خود در تهران روابط با ایران را قطع کرد